Babalığın önündeki engel: Varikosel

Çocuk sahibi olmayı engelleyen nedenler arasındaki varikosel, testislerdeki toplardamarların varisleşmesiyle ortaya çıkıyor. Uzmanlar, mikrocerrahi tedavisiyle olumlu sonuç alındığı görüşünde.

03.09.2012 - 09:29

Babalığın önündeki engel: Varikosel

Varikosel nedeniyle çocuk sahibi olamayan erkeklerin yüzde 80’ininde ameliyattan sonra sperm kalitesi ve sayısında düzelme oluyor, ancak bunların yaklaşık yarısının eşlerinde gebelik oluşuyor. Varikosel kalıcı hasar oluşturmuşsa ameliyat sonrasında da sperm sayı ve kalitesinde düzelme olmuyor. Ancak hangi durumda düzelme olup hangisinde olmayacağını belirleyecek bir test ne yazık ki yok.

Ameliyat öncesi sperm sayısı nispeten yüksek (10-20 milyon/ml) olan erkeklerin eşlerinde başarılı gebelik oranı daha yüksek. Yine de yüksek ortalama başarı oranı nedeniyle varikosel ameliyatı, erkeklere yönelik infertilite tedavileri arasındaki en etkili yöntem olarak gösteriliyor.

Varikosele bağlı ağrı yakınmaları fazla değilse çoğunlukla testislerin desteklendiği daha sıkı iç çamaşırlar kullanılması öneriliyor. Ağrıyı geçirmek için ağrı kesiciler kullanılıyor. Ağrı kalıcı ve şiddetliyse ameliyat gerekli olabiliyor. Varikosel ameliyatı sonrasında ağrı yakınmaları çoğunlukla kayboluyor veya hafifliyor, ancak bazen tam olarak geçmeyebiliyor.

Kaynak: Doktorsensin.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...