NTV

Babasının karaciğeriyle hayat buldu

Anadolu Ajansı

Sağlık
20171104_2_26671436_27482088_Web.jpg

Wilson hastalığına bağlı organ yetmezliği teşhisi konulan 10 yaşındaki Doğan Mevlüt İspir, babasından alınan karaciğerin nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

Doğan Mevlüt İspir, geçen yıl kaşıntı, batma, yüzünde limon renginde sararma gibi şikayetlerle acile götürüldü.

Tetkiklerin ardından İspir'e, ihtiyaç fazlası bakırın vücuttan atılamaması nedeniyle görülen Wilson hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. 

Küçük çocuk, yaklaşık 4,5 ay kaldığı Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzunca bir süre de ilaç tedavisi gördü. İlaç tedavisinden istenen sonuç alınamayınca karaciğer nakline karar verildi. 

Babasının karaciğerini verdiği İspir, sağlığına kavuşmasının ardından doktor olup, hastalara şifa dağıtmanın hayalini kuruyor. 

"BİR BAŞKASI İÇİN DE DONÖR OLURDUM"

Oğluna karaciğerini vererek, yaşama tutunmasını sağlayan baba Ayhan İspir, nakil sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı. 

Baba İspir, oğlunda görülen sarılık şikayetinin karaciğer yetmezliğinin belirtisi olduğunu öğrendiklerinde şaşırdıklarını belirterek, daha sonra oğluna Wilson hastalığı teşhisi konulduğunu ve artık sorunun yavaş yavaş nakil sürecine doğru gittiğini anlattı. 

İspir, artık oğlunun uzun soluklu bir sürece adım attığını ve tedavi sürecinin başladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tedavi sürecinde yurt dışından sigortanın karşıladığı yüksek meblağlı ilaçlar geldi. Bunlar da işe yaramadı. Doğduğu andan itibaren hastalık varmış ama saklıyormuş kendini. Sonra doktorların dediği belirtileri göstermeye başladı. Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi. İlaçlar işe yaramayınca nakile karar verildi. Sonra da nakil için benim taramalarım başladı. O arada bir pürüz çıktı ve başka bir verici bulmam istendi. Ama sorun hallolunca oğluma karaciğeri ben vermiş oldu. Ameliyata girdik. Ben 6 gün, oğlum 45 gün yoğun bakımda kaldık. Oğlumun kurtulduğunu öğrenince daha çabuk toparladım."

Ayhan İspir, Doğan Mevlüt İspir
Ayhan İspir, Doğan Mevlüt İspir

“ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNÇ EKSİKLİĞİMİZ VAR”

Baba İspir, organ bağışı konusunda toplumun bilinç eksikliği olduğunu belirterek, "Herkese naklin ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Kendi canımız gibi karşımızdakinin canını da düşünmeliyiz. İnsanlarımız ilgisiz değil, sadece bilinç eksikliğimiz var. Böyle bir şey başımıza gelmeden önce ben de bu konuları hiç bilmeden yaşıyormuşum. Ben o esnada kendi çocuğum için değil bir başka çocuk, insan için de nakil verebilirim diye düşündüm. Çünkü bunları yaşayan biliyor." ifadelerini kullandı. 

"DOKTOR OLUP HAYAT KURTARACAĞIM"

Sağlığına kavuşan Doğan Mevlüt İspir de kendini çok iyi hissettiğini ve okuluna devam ettiğini söyleyerek nakil sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

"İlk duyduğumuzda, hastanede sırada beklerken ağladım. Yani nakil falan yapılacak diye çok korkmuştum. Ondan sonra uzun süre hastanede yattım, taburcu oldum. Ondan sonra tekrar yatışım yapıldı. 'Biyopsi yapacağız.' dediler. Olmadı, çünkü kan değerlerim yüksekti. Düşmesi gerekiyordu. En sonunda nakil dediler. Nakil sabah 8'de başladı. Ameliyata girdikten sonra seruma baktığımı hatırlıyorum. Daha sonrasını ise hatırlamıyorum. Şimdi sağlıklıyım. Mutluyum, babamı çok seviyorum. Herkesi çok seviyorum. Benimle ilgilenen, yardım etmek için koşan herkese çok teşekkür ediyorum. Ben de hayat kurtarmak için doktor olmak istiyorum."

ETİKETLER