NTV

Bahar alerjisi İstanbul’u vuruyor

ntv.com.tr

Sağlık

Bahar ayları çim, ağaç ve yabani ot polenlerinin artması ile alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Hava kirliliği, kalabalıklaşan şehirler gibi nedenlerle son 10 yılda artış gösteren alerjik rinit diğer adıyla bahar nezlesi Türkiye’de ise en çok İstanbul’da yaşayanları etkiliyor.

İlişkili Haberler

Bahar alerjilerinin en sık görülen belirtileri arasında; hapşırma, gözlerde, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve bazen de baş ağrısı yer alıyor. Bazı hastalarda ise işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük de görülebiliyor.

Havaların ısınıp doğanın canlandığı şu günlerde polenlerin de etkisiyle ciddi artış gösteren bahar nezlesinin mevsimsel olabileceği gibi tüm yıl da sürebileceğini söyleyen KBB Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, baharda en sık görülen alerjenlerin çim, ağaç ve yabani ot polenleri olduğunu söyledi. Yıl boyu alerjik rinit yakınması olanlarda ise ev tozu akarı, küf mantarları ve hayvan tüyleri en sık rastlanan alerjenler.

KOKULU ÇİÇEKLER DEĞİL ÇİM ALERJİ YAPIYOR

Hava kirliliğinin alerji yakınmalarını arttırdığını gösteren araştırmalar olduğuna değinen Prof. Kazkayası, “Bu konuda İstanbul’da yapılan bir araştırmada, hava kirliliği olan bölgelerde alerji yakınmalarının daha fazla olduğu tespit ediliyor” dedi.

Türkiye’de en sık rastlanılan alerjenin çim poleni olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kazkayası sanılanın aksine renkli veya kokulu çiçeklerin nadiren alerjiye neden olduğunu belirtti.

İŞ GÜCÜ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Bahar alerjilerinin hastaların yarısında 4 aydan fazla etki gösterdiğini anlatan Kazkayası, “Bu özelliği ile hastalık yetişkinlerde iş gücü çocuklarda ise okul günü kaybına neden oluyor. Ayrıca yanı sıra, tanı ve tedavi masrafları nedeniyle de ekonomik problem de yaratıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Kazkayası
Prof. Dr. Mustafa Kazkayası

Bahar alerjileri başka hastalıklarla beraber de görülebiliyor. Astım, sinüzit, çocuklarda burun tıkanıklığı nedeniyle diş ve ağız yapısında gelişme bozuklukları, orta kulak hastalıkları, konjuktivit, besin alerjileri, alerjik rinit bunlardan bazıları.

ALERJENLERDEN NASIL KORUNMALI?

• Klimalardaki filtreleri düzenli olarak değiştirin, bakımını yaptırın.
• Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
• Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
• Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
• Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanları kullanın.
• Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

ETİKETLER