Bahar yorgunluğu mu, depresyon mu?

Halsizlik, bitkinlik, iş ve okul başarısında düşüş, her şeye çabuk öfkelenme, sabırsızlık, isteksizlik gibi şikayetler bahar yorgunluğunun da belirtileri arasında. Ancak mevsimsel geçişlerde beyindeki nörotransmitter değişimlerinin herkeste farklı olduğunu belirten uzmanlar, bazı kişilerde bahar yorgunluğunun depresyonu da beraberinde getirdiğini ve bahar yorgunluğu zannedilen durumun depresyon olabileceğini belirtiyor.

ntv.com.tr 18.05.2018 - 09:09

Bahar yorgunluğu mu, depresyon mu?

Mevsim geçişlerinde oluşan duygu durum bozuklukları hakkında bilgi veren Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, halsizlik, bitkinlik, kolay yorulma, sabırsızlık, isteksizlik, dikkat dağınıklığı, konsantre olmakta zorlanma ve çabuk öfekelenme gibi belirtileri en az iki hafta, günün büyük çoğunluğunda ve nerdeyse her gün gözlemleyenlerin, depresyon açısından değerlendirilmek üzere bir psikiyatri uzmanına başvurmaları gerektiğini söylüyor.

BEYİN İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİ STRES FAKTÖRÜ OLARAK GÖRÜYOR

Mevsimsel değişikliklerin aslında yeni bir stres kaynağı sayılabildiğini dile getiren Hatıloğlu, “Çünkü her canlı gibi biz de içsel ya da dışsal gelişen olumlu/olumsuz bir duruma karşı hep adapte olmaya çalışırız. Çok fazla dışımızda gelişen bir durum olan ve hakkında elimizden bir şey gelmediği için iklim değişikliğini bilinçli olarak stres faktörü gibi görmesek de beynimiz görüyor olabilir. Geçişler her zaman sıkıntılı olacağından çoğumuz kısa süre bu yakınmaları yaşarız ve uyum sağladığımız zaman belirtiler de kaybolur. Bazen ortaya çıkan yorgunluk zaten önceden var olan bir durumdan kaynaklanıyorsa eğer kronik yorgunluk; fiziksel ya da psikiyatrik rahatsızlıkların habercisi olabilir” diyor.

Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, bahar depresyonundan korunmada etkili olacak önerilerini ise 7 başlık altında sıralıyor:

BAHARDA DEPRESYONDAN KORUNMAK İÇİN 7 İPUCU

1-Hareket edin: Egzersiz her zamanki gibi en iyi baş etme yollarından biridir. Gün ışığından yararlanmak için daha çok dışarıda egzersiz yapmak bir taşla iki kuş vurmak gibi olacaktır. Ayrıca güneşle beraber D vitamini düzeyinin vücutta artmasının son dönemde yapılan bazı çalışmalarda depresif belirtilere iyi gelebileceği düşünülmektedir. Günde 15-30 dakika arası orta-hızlı tempoda yürüyüş hem bedensel sağlığınıza yararlı olacak, hem de depresif belirtilerin azalması konusunda yardımcı olacaktır. Bunun dışında yürüyen merdiven, asansör kullanmamak, toplu taşımada bir durak erken inmek, araba kullananlar içinse daha uzak yerlere park etmek gibi davranışlar da bir şekilde daha fazla hareket etmenize yardımcı olabilir.

2-Dengeli ve düzenli beslenin: Ağır, yağlı, aşırı baharatlı beslenmekten kaçının. Taze sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet bu dönemi kolay atlatmanıza yardımcı olabilir. Maddeden, alkolden, sigaradan uzak durun.

3-Bol su içmeyi ihmal etmeyin: Su tüketiminize dikkat edin, az ve orta miktarda içiyorsanız miktarı arttırın. Kahve ve çayı azaltın.

4-Sosyalleşin: İletişimde kalmak, sevdiğiniz etkinlikleri yapmak sizi aktif kılacaktır

5-Stresle baş etmeyi öğrenin: Artan stres bahar yorgunluğuna katkıda bulunur. Stresle baş etmek bahar yorgunluğu sürecini kısaltacaktır. Stres deyince ilk başta akla her türlü yaşam alanındaki zorluklar gelir. İnsan ne kadar başına gelenlerle ilk önce kendi mücadele etmek istese de gücü tükenmeye başladığı an yakınlarından, olmuyorsa profesyonel bir uzmandan yardım isteyebilir.

6-Doğru dinlenin: Bu dönemde kişi daha kolay yorulur. İlk aklına gelen de genelde ilk fırsatta ya da olabildiğince fazla uyumak olur. Fakat bu öneri ne kadar doğru görünse de pratik olarak doğru değildir. Çünkü yorgunluğun sebebi az uyumak değil, gün ışığının artmasına bağlı olarak değişen kimyasal düzenin en kısa zamanda yeniden ayarlanmasıdır. Bu yüzden erken yatıp erken kalkılan bir düzenin tercihi yine süreci kısaltmakta faydalı olacaktır.

7-Güneşli havaları değerlendirin: Gün ışığından faydalanmak için dışarıda olacağınız planlar yapmaya çalışın. Evde yaptığınız aktivitelerin bazılarını dışarıya taşımak da yararlı olabilir. Perdeleri ve camları açın. Daha çok gün ışığıyla haşır neşir olun.

VİDEO: BAHAR YORGUNLUĞUNA KARŞI NELER YAPILMALI?

Sayfa Yükleniyor...