Bahar yorgunluğundan korunmak için…

Güneşli bahar günleri yorgunluk hissini de beraberinde getiriyor. Halsizlik, eklem ağrıları, uyku isteği ile kendini gösteren bu durumla baş etmenin yolu ise doğru beslenmek.

26.03.2012 - 12:37

Bahar yorgunluğundan korunmak için…

Uzmanlara göre bahar yorgunluğu metabolizmadaki hormonal değişimlerden kaynaklanıyor. Diyetisyen Berna Ertuğ, metabolizmanın baharla gelen bu değişimlerine uyumu için beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine değinen Ertuğ'a göre, besin çeşitliliği yapmak ve tek tip beslenmekten kaçınmak gerekiyor. Ertuğ, “Bütün besin gruplarını içeren bir öğün tüketmeye çalışın. Örneğin bir öğününüzde kıymalı sebze yemeği veya tavuklu salata, 1 su bardağı ayran ve 1 dilim ekmek tüketerek besin çeşitliliğini sağlayabilirsiniz. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Beyaz undan yapılmış besinler yerine; kepek, çavdar, tam buğdaydan yapılmış tahıllı besinleri tercih edin” dedi.

KÜÇÜK PORSİYONLARLA, SIK SIK BESLENİN
Düzensiz tüketilen öğünler, uzun süren açlıklar kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine neden olabileceği için bahar yorgunluğu belirtilerini artırabilir. Bu nedenle günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde az az ve sık sık 6 öğün tüketmeyi tavsiye eden Ertuğ, bahar yorgunluğu ile baş etmek için şu önerilerde bulundu:

SU TÜKETİMİNİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN
"Havaların ısınmasıyla oluşabilecek su kayıplarını önlemek ve mevsimsel değişikliğe bağlı dolaşım problemlerinden kurtulmak için bol bol su tüketin. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Günlük 2-3 lt (10-15 su bardağı) su tüketerek dolaşım sistemini daha düzenli hale getirmiş ve toksinlerden kurtulmayı sağlamış olursunuz.

ALKOL TÜKETİMİNİ SINIRLAYIN
Mevsim geçişlerinde yüksek miktarlarda tüketilen alkol, problemlerinizin daha da artmasına neden olur. Bu nedenle alkol tüketimini minimuma indirmeye çalışın. Ayrıca tercihlerinizin hafif alkollü içecekler olmasına ve 1-2 kadehten fazla tüketmemeye özen gösterin.

KAFEİNİ KONTROL ALTINDA TUTUN
Gün içerisinde yorgunluğu atmak, uyanık kalmak için sıkça tükettiğimiz çay, kahve gibi kafeinli içecekleri kontrol altında tutun. Yüksek miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabileceği için özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını minimumda tutmaya özen gösterin. Kahve, çay, asitli içecekler gibi kafeinli içecekler yerine rahatlatıcı özelliğinden dolayı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

YETERLİ VE DÜZENLİ C VİTAMİNİ ALIN
Gün içerisinde özellikle C vitamini içeren sebze ve meyve tüketimini arttırın. Beslenmenize brokoli, ıspanak, yeşil sivri biber, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve portakal, kivi, kuşburnu, greyfurt gibi meyveler ekleyin.

DÜZENLİ UYUYUN
Uykusuzluk ve düzensiz uyuma kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Düzenli uyku saatleri, gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Günde 6-8 saat uyumaya çalışmalısınız.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTTIRIN
Haftada 3 gün yapılan tempolu yürüyüşler, yüzme, gevşeme egzersizleri sizi yorgunluğa karşı koruyacaktır. Eğer “vaktim yok” diyorsanız en azından aktif yaşam tarzı için yürüyerek gidebileceğiz yerlere arabasız gitme, asansör yerine merdivenleri tercih etme gibi küçük aktivitelerle de yaşam tarzınızı değiştirebilirisiniz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...