Baharda alerjilere, yazın gözlüklere dikkat

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, ilkbaharda görülen alerjilere ve yaz mevsiminde kullanılan güneş gözlüklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Anadolu Ajansı 12.04.2009 - 15:19

Baharda alerjilere, yazın gözlüklere dikkat

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora,  ilkbaharın gelmesiyle bazı alerjik vakaların ortaya çıktığını, bahar aylarında yayılan polenlerin, bazı kişilerde alerjik belirti gösterdiğini söyledi.

Gözlerde sulanma, yanma, hafif ve geçici görme bozukluğu gibi durumların alerjinin belirtisi olduğunu ifade eden Keskinbora, bu tip alerjik belirtiler karşısında, soğuk kompres gibi uygulamaların iyileşmede etkili olacağını belirtti. Keskinbora, ''Göze uygulanacak soğuk kompres, alerjisi olan kişiyi rahatlatacaktır. İlkbahar aylarında alerjik durumu sık sık yaşayanlar, alerjiye yol açan nedenleri bilirse tedavi yöntemi o derece kolay ve etkili olur. Özellikle alerjiden kaynaklanan 'gözde çapaklanma' durumu karşısında ise kişiler mutlaka hekime görünmelidir'' dedi.

YAZ SICAKLARI

İlkbaharda görülen alerjiler ve yaz mevsiminde kullanılan güneş gözlüklerine dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Keskinbora, güneş gözlüğü seçiminin önemine değindi. Güneş gözlüğü seçerken, camlarının hafif koyu ve polarize özellikte olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Keskinbora, şöyle devam etti:
''Yaz sıcaklarında gözlük seçimi yaparken, öncelikle şu bilinmelidir ki koyu camlı gözlükler gözü yorar. Çünkü, camın arkasında kalan göz, ışığı az algıladığı için göz bebeği büyür. Bu da gözün normalden çok fazla yorulmasına yol açar. Kullanılacak güneş gözlüğünün camlarının mutlaka güneşin zararlı ışınlarını (UV) kıran ve yansımayı engelleyen polarize özellikte olmalıdır. Bu kurallar göz sağlığı için önemlidir. Aksi takdirde ucuza satın alınan koyu siyah camlı güneş gözlükleri, göz sağlığını bozabilir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...