Bakan Akdağ: Tam Gün Yasası bitiyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM'de görüşülen ''Tam Gün Yasa Tasarısı'' ile ilgili olarak ''Yasayla ilgili bir zorluğumuz yok. Yapıldı, bitiyor yasa'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.01.2010 - 17:53

Bakan Akdağ: Tam Gün Yasası bitiyor

Akdağ, Ankara Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesi'nde ''Tanıtma'' ve ''Halkla İlişkiler Modelleri'' dersini alan ve final ödevi olarak ''El yıkama'' ve ''saglikbilgisi.gov.tr'' internet sitesi için çeşitli projeler hazırlayan öğrencileri makamında kabul etti.

İletişim fakültelerine '' iletişimi'' adı altında ders konulması için girişimlerde bulunulması gerektiğini ifade eden Akdağ, bu konunun çok önemli olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile AÜ İletişim Fakültesi arasında bir program çerçevesinde birlikte çalışmalar yürütülmesi önerisinde bulunan Akdağ, ''Tam Gün Yasa Tasarı'' ile bu konuda sağlanabilecek kolaylıklar hakkında bilgi verdi. Akdağ, ''Bu yasa, sadece tıp fakültelerinde çalışan hocalarla ilgili değil. Tasarıda bir madde var. O maddede, üniversitedeki diğer fakültelerin, örneğin iletişim fakültesinin piyasaya yaptığı işlerden ve hizmetlerden döner sermayeye gelen getirinin yüzde 85'ini bu işi yapan hocalara, öğretim üyelerine, asistanlara vereceğimiz yeni bir model geliyor. Eski sistemde, döner sermayeye gelen gelirlerin ancak üçte biri hizmeti verenlere kalıyordu'' diye konuştu.

''Yasa ile ilgili ciddi zorluklar var'' sözleri üzerine Akdağ, ''Yasayla ilgili bir zorluğumuz yok. Yapıldı, bitiyor yasa. Çalışacağız, bitecek. Gazetelerde bununla ilgili yazıları okuyacağız ama yasayı da yapmış olacağız. İletişimi becerebildiğimiz kadar yapıyoruz. Beceremediğimizde de halkın iradesini kullanmaya devam'' dedi.

ŞABLONLARI KONUŞAN TÜRKİYE İSTEMİYORUZ
AÜ İletişim Fakültesi'nde görev yapan öğretim elemanları ve öğrencileriyle hizmet alımı protokolü yapılması önerisinde bulunan Akdağ, şöyle devam etti:

''Bu da Tam Gün Kanunu'nun ikinci getirisidir. Kamuya ait kuruluşlarla örneğin Sağlık Bakanlığı'yla üniversitenin bu anlamdaki işbirliğini kolaylaştırıcı bir madde koyduk. Normalde biz böyle bir hizmet alımı yaparken bunu ihaleye çıkarmalıydık. Şimdi ise doğrudan üniversiteyle yapılacak bir protokolle bu hizmeti üniversiteden satın alıp, üniversiteye ödeme yapabilecek. Protokolün şekline göre, buradan bu işi yürüten kişiler bir hizmet bedeli alabilecek. Tam bilemiyorum ama iyi dizayn edilirse bu işte çalışan öğrencilere bile belli meblağlar aktarılabilir.''

Öğrencilere de düşüncelerini soran Akdağ, öğrencilerin söz almaması üzerine ''Susan Türkiye istemiyoruz. Şablonları konuşan da Türkiye istemiyoruz'' dedi.

FAKÜLTELERDE SAĞLIK İLETİŞİMİ DERSİ YOK
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eser Köker de iletişim fakültelerinde ''Sağlık İletişimi''nin henüz çok yeni olduğunu, kendi fakültelerinde de Türkiye'de ilk defa bu alanda bir doktora tezi yapıldığını söyledi.

Sağlıkta iletişimin genellikle, reklam, pazarlama alanında yapıldığını belirten Köker, sağlıktaki bilgi kirliliğinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini bildirdi. Türkiye'deki iletişim fakültelerinde, ''Sağlık İletişimi'' dersi ve bir master programı bulunmadığından şikayetçi olan Köker, bu konuda bir şeyler yapılması için Sağlık Bakanlığından destek beklediklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...