Bakan Çelik: Diyabet %17 arttı

İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi’nde konuşan Bakan Faruk Çelik, "2008 ile 2012 arasında diyabet hastası sayısı her yıl ortalama yüzde 17 oranında arttı" dedi.

Anadolu Ajansı 15.11.2013 - 12:02

Bakan Çelik: Diyabet %17 arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de 100 kişinin 7'sinde diyabet görüldüğünü belirterek, "2008 ile 2012 arasında diyabet hastası sayısı her yıl ortalama yüzde 17 oranında arttı ve 2 milyon 500 binden, 5 milyon 200 bin kişiye çıkı. Bu sürede görülme sıklığı da yüzde 3,5'ten 6,9'a çıktı" dedi.

Bakan Çelik, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) ev sahipliğinde Swissotel'de düzenlenen Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi'nde, diyabet hastalığının her yönüyle ele alınacağını ve iki gün süreceğini söyledi.

Çelik, Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerinin, bu hastalıkla ilgili önemli bilgiler içerdiğini belirterek, "Dünya genelinde 382 milyon kişi diyabet hastası ve bunların yarısı hasta olduğunu bilmiyor. Diyabet, 20 yıl içerisinde yarım milyardan fazla insanı etkileyecek. Modern çağın alışkanlıkları arasında yer alan sağlıksız beslenme, obezite ve hareketsizliğin tetiklediği bu hastalık, her yaştaki insan için ciddi sorun olmaya başladı" diye konuştu.

Çelik, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda diyabetin daha ciddi boyutlara ulaşacağını gösterdiğini vurgulayarak, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, diyabet, 2030'da ölüm sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş olacak. Geçen yıl 4 milyon 800 bin kişi diyabet nedeniyle hayatını kaybetti. Bir başka ifadeyle, dakikada 9 kişi. Bu da gösteriyor ki, diyabetle hem ulusal hem de uluslararası ölçekte mücadele etmek bir gereklilik halini aldı" ifadesini kullandı.

BAKAN ÇELİK KAN TESTİ YAPTIRDI
Çelik, konuşmasının ardından salondan ayrılarak, kan şekeri testi yapılan stanta gitti. Kan şekeri ölçülen Çelik, diyabet hastalarının hipoglisemi (kan şekerinin düşük olması) esnasındaki durumunu yaşatan gözlüğü taktı.

Gazetecilerin ne hissettiğini sorması üzerine Çelik, "Gayet iyiyim. Farklı bir şey hissetmiyorum. Başım da dönmedi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...