Sağlık Bakanlığı, sigara paketleri üzerinde bulunan ve sigaranın zararlarını anlatmak için kullanılan uyarı resimleriyle ilgili Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu'na (TAPDK) bir yazı gönderdiklerini belirterek, ''Söz konusu yazının konusu, haberde belirtildiği gibi, 'yatakta ayrı oturan çift' resmine itiraz değil, sigara paketleri üzerinde bulunan uyarı resimleri ile ilgili bir takım tavsiyelerdir'' dedi.

İlişkili Haberler


Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Bakanlığımız, sigara paketleri üzerinde bulunan ve sigaranın zararlarını anlatmak için kullanılan uyarı resimleriyle ilgili Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu'na (TAPDK) bir yazı göndermiştir. Söz konusu yazının konusu, haberde iddia edildiği gibi 'yatakta ayrı oturan çift' resmine itiraz değil, sigara paketleri üzerinde bulunan uyarı resimleri ile ilgili bir takım tavsiyelerdir. Bakanlığımızın tavsiyeleri şöyledir:

'Sigara paketleri üzerinde yer alan ve sigaranın zararlarını anlatmak için kullanılan uyarı resimlerin caydırıcılığı yeterli olmalıdır. Söz konusu uyarı resimlerinde, sigaranın insan sağlığı üzerindeki tahribatı açıklıkla anlatılmalıdır. Sigaranın doğrudan ve dolaylı reklamı yasaklanmalı, market, büfe, bar, cafe gibi alanlarda dışarıdan görünmeyecek şekilde satılmalıdır.'

İKTİDARSIZLIĞA VURGU YAPAN UYARI RESMİ TARTIŞMA YARATTI
Bir gazetede çıkan haberde, Sağlık Bakanlığının, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na (TAPDK) yazı göndererek, sigara paketleri üzerindeki resimlere itiraz ettiği bildirilmişti. 

Haberde, itiraz noktasını da yatakta oturan çiftin oluşturduğu belirtilmiş, "Sağlık Bakanlığı, sigaranın iktidarsızlığa neden olabileceğine işaret eden “yatakta ayrı oturan çift” resminin, “Türkiye gerçeklerine uygun olmadığını” belirterek, yarı çıplak evli bir çiftin bu şekilde gösterilemeyeceğini savundu" ifadesi yer almıştı.

Söz konusu resimde, yatakta birbirinden ayrı oturan, erkeğin üst kısmının çıplak olduğu, ayrı yönlere bakan bir çift gösteriliyor ve sigaranın iktidarsızlığa yol açabileceği vurgulanıyor.