Bakanlık gıda analizlerine devam ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yıl Türk Standardları Enstitüsü (TSE) bünyesinde gerçekleştirilen gıda analizleri kapsamında 4 bin 252 numune raporu hazırlandığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 26.01.2016 - 13:18

Bakanlık gıda analizlerine devam ediyor

Bakan Işık,TSE'nin gıda sektöründe yürüttüğü faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gıda sektöründe bin 409 güncel belge olduğunu belirten Işık, belgelendirme yapılan standart sayısının ise 300'ü bulduğunu ifade etti.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, arıcılık, balıkçılık, et, tahıl, baklagil, meyve, sebze, kakao, süt, çay, nişasta, şeker ve şekerli ürünler, içme suları ve doğal mineralli sular, içecekler, yağlı tohumlar, yenilebilir yağlar, gıda katkıları, baharat ve çeşni maddelerine belgelendirme yapıldığını anlattı.

"ANALİZLER ANKARA VE GEBZE'DE YAPILIYOR"

TSE'de Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı Müdürlüğü ile Ankara Gıda Laboratuvarı Müdürlüğü olmak üzere 2 gıda analiz laboratuvarı bulunduğunu vurgulayan Işık, "Ankara Gıda Laboratuvarı hizmet profili kapsamında 332, Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı hizmet profili kapsamında ise 321 farklı üründe test ve analiz hizmeti veriliyor. Her iki laboratuvarımızın da Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonu mevcut" diye konuştu.

"GDO, ALKOL, AĞIR METAL ANALİZİ YAPILIYOR"

Helal gıda analizi faaliyetlerinin Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı'nda yürütüldüğüne değinen Işık, burada yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarı'nda, ülkemiz için çok önemli ve insan sağlığı açısından çok kritik konularda analizler gerçekleştiriliyor. Laboratuvarımızda GDO, alkol, ağır metal analizleri, zirai ilaç kalıntıları ve koruyucu maddelerin tarandığı katkı maddeleri analizleri yapılıyor. Et ve et ürünlerine, kesim hayvanlarına ait kas ve yağ dokusu dışında kalan ve kullanılmasına müsaade edilmeyen yabancı organ veya doku parçalarının katılıp katılmadığının tespiti yapılan histoloji analizlerinin yanında, gıdalardaki pestisit (zararlı organizmaları engellemek için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar) kalıntıları analiz ediliyor."

Sayfa Yükleniyor...