Bakanlıktan ilaç firmalarına rest

Hükümet, ilaç fiyatlarında indirim kararını uygulamayan ilaç şirketlerine sert çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 341 ilacın ödeme listesinden çıkarılmasını gündemine aldı.

Bakanlıktan ilaç firmalarına rest

Hükümet indirim kararını uygulamayan ilaç firmalarına rest çekti, yeni yaptırımlar yolda.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararı doğrultusunda, ilaç fiyatlarında indirime gidilmesine rağmen, bazı firmalar eczanelere ilaç sevkiyatını durdurdu. Hatta aradaki fiyat farkını vatandaşa yansıttı.

İşte bu durum hükümeti harekete geçirdi. İlaç firmaları ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, durumun kabul edilemez olduğunu söyledi, firmalardan indirim farkının ve eczanelerin zararının ödenmesini istedi.

Bakan Çelik, ardından da yeni yaptırımların uygulanacağı mesajını verdi. İlk etapta firmaların indirime gitmediği 341 ilacın büyük çoğunluğu ödeme listesinden çıkarılacak.

İndirim uygulanmayan insülin, organ nakli ve kanser ilaçlarında farklı bir düzenleme yapılacak. Yani bu ilaçlar kan ürünleri gibi değerlendirilecek. Söz konusu ürünler, genel ilaç indiriminden muaf tutulacak.

Bu yolla ilaçlar için iskonto oranlarının esnetilmesi ve vatandaşın mağdur edilmemesi, Çalışma Bakanlığı'nın planları arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...