Bakanlık'tan sezaryene karşı kampanya

Sezaryenle doğumu önemli sağlık sorunlarından biri olarak tanımlayan Sağlık Bakanı Akdağ, bazı bölgelerde oranın yüzde 40'ların üzerine çıktığını ve buna karşı kampanya başlattıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 06.10.2010 - 09:47

Bakanlık'tan sezaryene karşı kampanya

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulu'nda sözlü soruları yanıtladı.

Akdağ, ''Sezaryenle doğum uygulamasının önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu'' vurgulayarak, ''Bazı bölgelerde yüzde 40'a yakın, bazı bölgelerde bunu da aşan, sezaryenle doğum oranı var. Bu konuda çok ciddi bir program başlattık. Bu yıl, sezaryenle doğum oranı artık artmadı. Hafif bir aşağıya dönüş de var. Bunun için bu programı sıkı bir şekilde takip edeceğiz" dedi.

"Sezaryenle doğum, bir normal doğum yöntemi değildir" diyen Akdağ, "Sezaryen bir ameliyattır ancak ihtiyaç durumunda başvurulmalıdır. Böyle keyfekeder, 'haydi sezaryenle doğum yapsın' demek yanlış bir şeydir. Bu maalesef, yıllar içerisinde hem hekimlerimizde hem de ailelerde yerleşmiş bir kültürdür. Bu kültürü değiştirmeye çalışıyoruz. Bunun için bir program yaptık ve bunu sıkı bir şekilde takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

Akdağ, "Bu konuda eğitim çalışmaları yapıyoruz. Kişisel sebeplerle sezaryeni tercih etmek isteyen anne adaylarını normal doğum yapmaya yönlendirmek amacıyla bir bilgilendirme kampanyasına başlıyoruz. Bunun için ihaleleri yaptık. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tüm ülkede yaygın bir şekilde bu farkındalığı artırmaya çalışacağız'' dedi.

"HEKİMLERİ DE EĞİTİME ALDIK"
İhtiyaca bağlı olmayan sezaryenle doğum yaptırma oranı yüksek hekimleri eğitime aldıklarını anlatan Akdağ, bugüne kadar 80 hekime bu eğitimin verildiğini ifade etti.

YÖK'ün, sezaryenle doğum oranı çok yüksek olan üniversite hastanelerinde inceleme başlattığını belirten Akdağ, doğumları sezaryen açısından dosya bazında da incelediklerini söyledi.

Akdağ, hazırladıkları ''rıza formu'' aracılığıyla aileye ve sezaryen yapılması düşünülen kadına, ''bu uygulamanın ihtiyaç olmadıkça yapılmasına gerek olmadığını'' anlatmaya çalıştıklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...