Balık: Aşı olsalardı ölmeyeceklerdi

Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Kurulu Üyesi İsmail Balık, domuz gribinden ölümlerin büyük çoğunluğunun son iki hafta içerisinde gerçekleştiğinin altını çizerek “Aşı olsalardı ölmeyeceklerdi. Ölümlerin vebalini üstlenebilecekler mi?” dedi.

05.12.2009 - 09:13

Hürriyet gazetesine konuşan Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, domuz gribi aşısının güvenli olduğunu savundu ve aşılamanın önemine dikkat çekti.


Balık, şöyle konuştu: “Hastaların yaklaşık yüzde 80’i son 15 günde kaybedildi. Aşı olsalardı ölmeyeceklerdi. Aşı olmayın diyenlere soruyorum, bu ölümlerin vebalini üstlenebilecekler mi?

Türkiye’de en az 1 milyon kişi domuz gribini geçirdi veya geçiriyor. Buna karşılık aşılananların sayısı 700 bin dolayında. Şimdiye kadar en az 10 misli fazla kişi aşılanabilirdi. 1 milyon kişinin hastalıkla karşılaşmış olması eşik sınır. Bu kadar çok insan hastalandığında daha büyük dalgalar da gelecek demektir. Belli bir rakama ulaştıktan sonra hasta oranları geometrik bir şekilde artar.

Halbuki bu döngüyü kırmanın tek yolu aşılanmaktı. Beklendiği gibi 5 milyon kişi aşılansaydı ikinci ve üçüncü dalgalar sönerdi. Ne kadar çok kişi aşılanırsa salgın o kadar kısa sürede biter.

Hastalık yazın biter, önümüzdeki kış devam eder. Önümüzdeki sezon mevsimsel grip aşısının içinde Domuz gribi de olacak. Domuz gribi birkaç yıl sürer

Herhangi bir ciddi yan etkiye rastlanmadı. AB İlaç Ajansı EMEA’nın 20 Kasım arihli basın bülteninde görülen yan etkilerin çok hafif olduğu belirtildi.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...