Balon tedavisi erkeklerde daha faydalı

Prof. Ramazan Akdemir, akut miyokart enfarktüsü geçiren erkeklerdeki cinsel işlev bozukluğunun, Primer PTCA tedavisiyle azaldığını tespit ettiklerini söyledi.

17.10.2012 - 09:54

Balon tedavisi erkeklerde daha faydalı

SAÜ Tıp Fakültesi'nde görevli kardiyologlar adına gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Ramazan Akdemir, ''Primer PTCA'' tedavisinin, kalp krizi geçiren bir hasta için tıkalı kalp damarının balonla açılması olduğunu hatırlattı.

Yöntemin birçok hastayı hayata döndürdüğüne işaret eden Akdemir, akut miyokart enfarktüsünün ise kalbi besleyen damarlardan birinin tıkanması sonucu oluştuğunu ve tüm dünyada en ölümcül hastalıklar arasında bulunduğunu kaydetti.

Akut miyokart enfarktüsünde, bir altın dönem bulunduğuna dikkati çeken Akdemir, ''Zamana karşı bir yarış vardır. Akut miyokart enfarktüsünde, kalp adalelerinde tıpkı ormanda başlayan bir yangının yayılması gibi zaman kaybı oldukça artan kayıp olur. İlk 12 saatte tıkalı damarın açılması, en önemli, en hayat kurtarıcı tedavidir'' dedi.

Medimağazin’de yer alan habere göre, yaptıkları uluslararası bir makale çalışmasında bu yöntemin erkeklerde daha faydalı olduğunu gördüklerini vurgulayan Akdemir, şunları söyledi: 'Akut miyokart enfarktüsü geçiren erkek hastalarda, literatürde ilk kez, erektil disfonksiyon olarak adlandırılan cinsel işlev bozukluğunun, Primer PTCA ile azaldığını tespit ettik. Şüphesiz Primer PTCA daha fazla emek, beceri, fedakarlık gerektiren bir işlem olup, sağlık memuru, hemşire, asistan doktor, uzman doktor, öğretim üyesi kalp cerrahisi ekibi, tüm hastane yönetimini ve ülke yönetimini de ilgilendiren bir ekip işidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...