Baş ağrısına karşı 8 etkili önlem

SIcak hava yoğun nemle birleşince dışarıda nefes almanın bile zorlaşabildiğini belirten uzmanlar, bugünlerde nöroloji polikliniklerine giden hastaların birçoğunun aynı sorundan muzdarip olduğunu söylüyor: Baş ağrısı!

ntv.com.tr 17.08.2018 - 14:04

bas-agrisi-diyeti.jpg
Arşiv

Baş ağrısının en sık görülen ağrı şekillerinden biri olduğunu söyleyen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Elvan Cevizci Akkılıç, “Özellikle de bugünlerde hava sıcaklığındaki artışa bağlı olarak baş ağrısı şikayetiyle gelen hastalarımızın sayısı oldukça arttı” diyor.

Dr. Akkılıç, hava sıcaklığındaki artışın birçok yönden baş ağrılarını artırabildiğini belirtirken, ciddi bir hastalıktan kaynaklanmamak kaydıyla baş ağrısının 5 nedenini anlattı, alınabilecek 8 etkili önlemi ise şöyle sıraladı:   

Sıcak hava: Hava sıcaklığındaki artış birçok yönden baş ağrılarını artırabiliyor. Sıcak havalarda ‘vazodilatasyon’ denilen damar genişlemesi oluyor ve bu da ağrıya neden oluyor. Yine sıcaklık artışı tansiyon yükselmelerine neden olabilirken, buna bağlı olarak özellikle ense bölgesinde şiddetli ağrılar hissedilebiliyor.

Yeterince su içmemek: Eğer yeterli sıvı tüketmiyorsak terleme ile vücudumuz sıvı kaybettiğinden, sıvı eksikliğine bağlı baş ağrısı meydana gelebiliyor.

Bilinçsiz klima kullanımı: Sıcaklık artışı neredeyse her girdiğimiz alanda bizi klima kullanımına yönlendiriyor. Ancak dikkat! Klimaya doğrudan maruz kalmak, özellikle kaslarda kasılmaya neden olup baş ve boyun ağrılarına neden olabiliyor.

Kaliteli uyuyamamak: Sıcaklıktaki ve nem oranındaki artış, pek çok kişide uykuya dalma güçlüğüne neden oluyor. Uyku bozukluğu bugünlerde sık yaşanırken, yeterli ve kaliteli olmayan uyku baş ağrısının en sık rastlanan nedenlerinden birini oluşturuyor.

Yoğun nem: Yoğun nem vücudumuzda baş ağrısına yol açabilecek birçok sistemi etkileyebilir. Bu konuda günlük rutinimizde bazı noktalara dikkat ederek daha kaliteli bir yaşam elde edebiliriz.  

BU ÖNLEMLERLE BAŞ AĞRISINI ENGELLEMEK MÜMKÜN

1. Güneş ışınlarının yoğun ve dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmayın.
2. Dışarı çıkarken geniş şapka takın, açık renkli ve pamuk kıyafetler giyin, güneş gözlüğü takın.
3. Bol su ve ayran gibi içeceklerle sıvı eksikliğinin önüne geçin.
4. Çay ve kahve tüketimini gün içinde sınırlandırın.
5. Özellikle uykudan iki saat önce çay ve kahve tüketmeyin. Çünkü içerisinde bulunan tein ve kafein, uykuya dalma ve sürdürme güçlüğüne neden olabilir.
6. Alkol baş ağrısını tetikleyebileceğinden uzak durun.
7. Klimalara doğrudan maruz kalmayın, 24 derecenin altına ayarlamayın.
8. Çok sıcak ortamdan çok soğuk bir ortama hemen geçiş yapmayın, sıcaklığı kademeli olarak düşürün."

VİDEO: HER BAŞ AĞRISI MİGREN Mİ?

Sayfa Yükleniyor...