Her yaşta farklı motor becerilerinin gelişmesi, çocukların psikolojik durumları hakkında ipucu veriyor. Sevgi, şefkat, empati, aynı zamanda kurallar, sınırlar ve sorumlulukları güzel bir aile ortamında harmanlayıp huzurlu ve mutlu büyümelerini sağlamak, çocuğun okul öncesi eğitiminde büyük önem taşıyor.

Eğitimin; sıcak, ilgili, geliştirici ve destekleyici olması gerektiğini belirten Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr. İnci Şen, destekleyici ailenin, çocuğa kendi sorumluluklarını göstererek, güvenli ve bağımsız bir kişilik oluşturmasını sağlayacağını söyledi. Dr. Şen, ebeveynlerin yaşantıları ve davranışlarıyla olumlu örnek sergileyerek de çocuklarına rol model oluşturabileceklerini sözlerine ekledi.

ANNE-BABA KONTROLÜ ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNİ YANSITIR
“Anne-baba kontrolü; sınırları tanımanın ve kuralları öğrenmenin temelidir” diyen Dr. Şen, ailedeki yanlış tutumların; bağımlı, saldırgan ve zayıf kişiliklerin oluşmasındaki etkisine vurgu yaptı. Çocukların bozarak ve deneyerek öğrendiğine dikkat çeken Şen, “Her şeyi çocuğunuzun yerine yapar, önüne hazır koyarsanız normal gelişmesini ve öğrenmesini engellersiniz. Çocuk gelişemez, olgunlaşamaz ve beklemeyi öğrenemez” uyarısında bulundu. Dr. Şen, ailenin, okul çağı çocuklarına yaklaşımda dikkat etmesi gereken noktaları ise şöyle aktardı:

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLA NASIL İLGİLENİLMELİ?
• Ailece zaman geçirmek ve bu zamanı problem konuşmak için değil, birlikte oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek etkili olacaktır.
• Çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar.
• Okulun bir sorumluluk ve kişisel gelişme aracı olduğunu unutmamak, anne-baba olarak çocukları yarışa çıkmış bireyler olarak görmemek, sadece okulla ilgili ortak konu yapmayıp, çocuğun başka gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek önemlidir.
• Çocuk okulda başarılı olduğu zaman ödüllendirilerek kendisine olan güveni ve motivasyonu geliştirilmelidir.
• Çocuğa moral verilmeli, güveni artırılmalı, kaygı ve endişeleri azaltılmalıdır.
• Ailece çocuğun hoşlandığı bir uğraşı paylaşmak iyi olabilir. Örneğin; oturup birlikte onun müziğini dinlemek gibi.
• Neleri sevip, neleri sevmediğini iyi gözlemlemek yararlıdır.
• Çocuğu anlamaya çalışmak, zor da olsa olayları onun açısından ele alarak yaklaşabilmek gerekir.
• Sevginizi açık bir şekilde gösterin ki ‘hayır’ dediğinizde verdiğiniz kurallara saygı duysun, sizi korktuğu için değil, saydığı için dinlesin.
• Çocuğa saygı duyup ciddiye almak, kişiliği hakkında sadece olumsuzlukları değil, iyi taraflarını da görüp bunu belli etmek önemlidir.