Başbakan’ın sağlık sırrı

Başbakan altın çilekten sonra kestane balı tüketimini de artıracağa benziyor. Başbakan'ın yoğun tempoya rağmen zinde kalmasının arkasındaki sırlardan birinin kestane balı olduğu konuşuluyor.

NTV Haber 29.03.2011 - 14:33

Başbakan’ın sağlık sırrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun temposuna rağmen zinde kalmasının sırları arasında altın çilekten sonra kestane balının da olduğu konuşuluyor.

Kestane balının özellikle astım ve bronşitte etkili olduğu, özellikle de astım ve bronşit gibi hastalıkların belirtilerini hafiflettiği belirtiliyor. Balın polen ve arı sütü ile karıştırılarak sabahları aç karına bir tatlı kaşığı yenmesi öneriliyor.

Kestane balını tercih edenler için bir kilo balın bedeli ise 45 ile 60 lira arasında değişiyor.

Sadece kestane balı değil, balın kendisinin de yararlı olduğunu belirten Diyetisyen Hülya Gülsoy, aşırı tüketim konusunda ise uyarıda bulunuyor: “Kestane balından önce, özellikle doğal bal olması önemli. Anzer balı kestane balı gibi ilaç niyetine kullanılan balları günde 1 tatlı kaşığı kullanmak ve bu miktarı geçmemek gerekiyor. Çünkü daha fazlasının zehirleyici etkisi olabilir. Şeker hastalarının ise tüketmemesi gerekiyor” diye konuşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...