Basketbolcu, şeker ölçümüne sponsor arıyor

Uşak Sportif'in takım kaptanı diyabet hastası Alper Saruhan, gün içinde sık sık yaptığı şeker ölçümünde kullandığı test strip için sponsor arıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.01.2014 - 10:45

Basketbolcu, şeker ölçümüne sponsor arıyor

Beko Basketbol Ligi'nin yeni ekibi Uşak Sportif'in takım kaptanı olan, diyabet hastası Alper Saruhan, gün içinde sık sık yaptığı şeker ölçümünde kullandığı test strip için sponsor arayışına girdi.

Saruhan, hayatının düzenli gittiği bir anda beklenmedik bir sürpriz yaşadığını ve şeker hastası olduğunu öğrendiğini söyledi. Profesyonel sporcu olup bir de sonradan şeker hastası olmanın, bu şekilde mücadele etmenin ve direnmenin çok zor bir durum olduğunu ifade eden Saruhan, şöyle konuştu: "Yaklaşık 6 senedir var olan şeker ile mücadelenin en önemli parçası şeker ölçümü yapmak. Birçok diyabetlinin en ihmal ettiği şey olan ölçüm yapmayı düzenli ve çok sık yapıyorum. Ölçüm yapmak, şekerimi dengelememi kolaylaştırıyor. Bunu yapmak zorundayım, çünkü günde çift antrenman yapıyoruz ve fiziksel aktivite, şeker dengesini değiştiriyor."

Saruhan, şeker ölçümünün, "test strip" diye adlandırılan test çubuğuyla ölçüm cihazına kan konularak yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti: "50 gün için 4 kutu yazdırabiliyorsunuz. Her kutuda 50 tane ölçüm çubuğu var. Fakat bu bana yetmiyor, 25 gün sonunda kutular bitiyor. Çünkü günde 15-20 arası ölçüm yapmam gerekiyor. Profesyonel spor yaparken şeker dengem çok önemli. Yüksek ya da düşük şeker, fiziksel aktivitede engel teşkil edebilir. Bu sebepten ölçümlerime destek arıyorum. Duyarlılık gösterebilecek ilaç firmalarından sponsorluk istiyorum. Burada önemli olan şey; aslında test çubuklarının maliyeti değil, diyabetli profesyonel sporcu olarak bu soruna dikkati çekmek."

"ZORU BAŞARMAK İMKANSIZ DEĞİL"
Diyabet hastası olup, profesyonel basketbol oynayabilmenin, başarılı bir takımın parçası olmanın müthiş bir duygu olduğunu vurgulayan Saruhan, "Verdiğim bu mücadele, şeker hastalarına, bu hastalıkla büyüyen gençlere bir ışık tutsun istiyorum. Zoru başarmak imkansız değildir. Bu zorlukları aşarken bana destek olmak isteyenler olursa da kapım sonuna kadar açık" dedi.

Sayfa Yükleniyor...