Bölge ülkelerinde Nil virüsü taşıyan kişilerin sayısında artış gözlenirken bu virüse bazı hayvanlarda da rastlandığı belirtildi.

Sırbistan'ın Torlak Virüsoloji Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 18 Temmuz'dan bugüne kadar 37 kişide Batı Nil virüsüne rastlandığı belirtildi. Kurumun basın sözcüsü Sandra Çerin, bir kişinin Batı Nil virüsünün neden olduğu sıtma nedeniyle öldüğünü bildirdi.

Sırbistan Sağlık Bakanı Slavitsa Cukiç Deyanoviç de ülke genelinde salgının yayılmasından endişe duyduklarını, çünkü halen birçok kişinin hastalığını belirtilerini bilmediğini söyledi.

Kaplan sivrisineği tarafından taşınan Batı Nil virüsünün farkına varmadan bulaşabildiğini ve insan yaşamını tehdit ettiğini belirten uzmanlar, virüsün ilk belirtilerinin baş ağrısı, yüksek ateş, bezelerde şişme ve uyuşukluk olduğunu, virüsün 50 yaş üzerindeki kişilerde çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

YENİ DEĞİL AMA TÜM DÜNYADA YAYGINLAŞIYOR
Batı Nil virüsünün neden olduğu vakaya Bosna Hersek ve Hırvatistan'da henüz rastlanmadı. Epidemiyolog Zarema Obradoviç, ülkede henüz Batı Nil virüsü teşhisine rastlanmadığını söyledi. Her ne kadar sıtma vakası görülmese de bu konuda devlet olarak gerekli önlemlerin alınması gerektiği uyarısında bulunan Obradoviç, bunun yeni bir virüs olmadığını, ancak son zamanlarda dünya genelinde oldukça yaygınlaştığını belirtti.

Obradoviç vatandaşlara, sivrisineklerin yoğun olduğu dere kenarlarından, göletlerden ve boş konserve kutularının çok olduğu yerlerden uzak durmaları uyarısında bulundu.

Bölge ülkelerinden Hırvatistan'da da henüz Batı Nil virüsünün neden olduğu sıtma vakasına rastlanmadı. Hırvatistan Halk Sağlığı Enstitüsü'nden uzman epidemiyelog Tatyana Nemeth Blajiç, henüz kendilerine bu konuda ulaşmış bir bilginin olmadığını kaydetti. Blajiç, ülke genelindeki sağlık kuruluşlarının sivrisineklere karşı dezenfekte çalışması yapmayı sürdürdüklerini ifade etti.