Şeker ve tatlıların yanı sıra asitli içecekler de dişlerin çürüme sürecine katkı sağlıyor.

“Bir de bulunduğumuz ortamda diş fırçalamanın mümkün olmadığı düşünülürse durum daha da zorlaşır. Ancak fırçalayamadığımız zamanlarda dişlerimizi bol su ile çalkalamak zararlı etkiyi azaltmaya yardımcı olur” diyen Diş Hekimi Özkan Çankaya, bayram ikramlarından dişlerin daha az zarar görmesi için önerilerde bulunuyor.

Bakımı, temizliği ve tedavisi yapılmış dişlerin, olumsuz koşullardan daha az etkilendiğini belirten Çankaya, bayram öncesi gerekli ağız ve diş bakımlarının yapılmasının, çürüklerin ya da diğer problemlerin tedavi edilmesinin ağız kokusunun da önüne geçeceğini belirtiyor ve “Böylece, sağlıklı dişlerin ışıltısı tüm yüzünüze yansıyarak bayramda gönül rahatlığı ile gülümsemenizi de sağlayacaktır” diyor.

SAĞLIKLI DİŞLER, GÜZEL GÜLÜŞLER İÇİN...
Gelişen teknoloji ve estetik diş hekimliği sayesinde diş yapısından kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek için estetik tedavilere de başvurmanın mümkün olduğunu belirten Dr. Çankaya, bu yöntemler hakkında şu bilgileri veriyor:“Çeşitli nedenlerle zaman içinde değişen diş rengi, bleaching adı verilen etkili ve pratik bir yöntemle yaklaşık 6–8 ton açılabiliyor. Laminate veneer ile de doğal dişlere sahip olmak mümkün. Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklar olan laminate veneerler, ışığın geçmesine imkân tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlıyor. Eksik dişler de estetik gülüşü engeller, ağız yapısında oldukça çirkin bir görüntüye sebep olur. Hastanın, yeni dişine aynı gün kavuşabileceği implant uygulaması ile de bu olumsuz görüntüden kurtulma imkânı var. İmplant uygulaması, acı ve ağrıya neden olmuyor ve hastaya dolgu uygulamasından bile daha kolay bir çözüm yolu sunuyor.”