Mevsim geçişleri, grip başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının gelişiminde ve yayılmasında etkili. Bu hastalıklar, özellikle solunum salgıları ile bulaşıyor. Bu nedenle öksürme ya da hapşırma sırasında ağız ve burun iyi kapatılmalı.

Hasta kişilerle tokalaştıktan sonra eller göz, burun veya ağza değdirilirse hastalığın kolaylıkla bulaşacağını hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Alan, ellerin sık sık yıkanmasının, grip gibi pek çok hastalığı önleyeceğini söyledi, limon kolonyasına vurgu yaptı: “Bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezi limon kolonyası %80’e varan alkol içeriği sayesinde bir anlamda el dezenfektanı olarak kullanılabilir.”

ELLERİ DOĞRU YIKAMAK ÖNEMLİ

Kirli eller, sadece üst solunum enfeksiyonları değil, ishalin bulaşmasında da etkili. Bu nedenle ellerin nasıl yıkanacağının iyi bilinmesi gerektiğini aktaran Alan, bu konuda şunları anlattı:

“Eller ıslatılıp iyice sabunlandıktan sonra, bol su ile durulanmalı ve ardından kağıt havlu ile kurulanmalıdır. İyi temizlenen eller, hem mikroorganizmaların fiziksel olarak ortamdan uzaklaşmasını hem de önemli bir kısmının inaktif olmasını sağlar. Alkol ya da antibakteriyel jeller de el dezenfeksiyonunda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Alkol bazlı el dezenfektanı ellere uygulanır, ovularak tüm yüzeylere yayılır. Ciltle 30 saniye temas etmesi sağlanır. Bu uygulama gözle görülür fiziksel bir kirlilik yoksa ellerdeki mikroorganizma sayısında en az el yıkama kadar azalma sağlar. Alkolle el dezenfeksiyonu tamamen el yıkamanın yerini alan bir uygulama değildir. Özellikle, eğer gözle görülür bir kirlilik varsa eller yıkandıktan sonra uygulanmalıdır.”

HAYVANDAN İNSANA BULAŞAN HASTALIKLARA DİKKAT!

Kurban Bayramı’nda hayvandan insana bulaşan hastalıklara da dikkat edilmeli. Şarbon, bruselloz, kist hidatik, hayvanlarda görülen tüberküloz bu hastalıklar arasında sayılıyor ve çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölümlere neden olabiliyor. Özellikle hayvanların etleri, organları ve kanları ile temas sonrasında elleri uygun şekilde yıkamak, hastalıkların bulaşmasını önleme açısından son derece önemli.

ELDİVEN TAKMAK HASTALIKLARI ÖNLEMEDE ETKİLİ

Kesim, parçalama, paketleme ve pişirmeye hazırlama sırasında eldiven kullanılmasının hem bu hastalıkların bulaşma olasılığını hem de yaralanmaları azaltabileceğini dile getiren Dr. Alan, “Hayvanların kesimi sonrasında kullanılmayacak olan parçalar toprağa açılan çukurlara uygun şekilde gömülmelidir. Bu atıkların su kaynaklarına karışmasına izin verilmemelidir. Hayvanlarda hastalık olabileceğini düşündüren bulgular saptanırsa bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Hastalıklı olduğu düşünülen bölümler köpek, kedi gibi hayvanlara verilmemeli, açıkta bırakılmamalı, toprağa gömülmelidir.” şeklinde konuştu.

KESİMDE OLUŞAN AÇIK YARALARA ERKEN MÜDAHALE EDİLMELİ

Kesim sırasında bazı dikkatsizlikler nedeniyle bıçakla cilt bütünlüğünün bozulması gibi kazalar da yaşanabiliyor. Bu açık yaralar nedeniyle enfeksiyonlar, tetanoz ve şarbon gibi hastalıkların kolayca kana geçebildiğine vurgu yapan Alan, “Eğer bu yaralara zamanında müdahale edilmezse, kemik iltihabı, kangren ve ağır seyirli kan dolaşımını da etkileyen ciddi tablolar ortaya çıkabilmektedir. Su ve sabunla yara temizliğinin yapılarak hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır. Bu sayede basit kesiler ciddi sonuçlara yol açmadan kontrol altına alınır.” uyarısında bulundu.

HAYVANDAN İNSANA BULAŞAN HASTALIKLAR

Tetanoz: Aşıyla önlenebilen bir hastalıktır. Aşısı çocukluk çağında uygulanır, askerlikte tekrarlanır. Aşı on yılda bir tekrarlanmalıdır. Tekrar aşıları yapılmazsa koruyuculuk azalarak tetanoz hastalığı ortaya çıkabilir. Tetanoz çok ağır seyreden bir hastalıktır. Yoğun bakım tedavisi gerektirir. En iyi bakım koşullarında bile hasta kaybedilebilir. Yara temizliği, aşılama ve gerekiyorsa tetanoz serumu kullanılması ile hastalık önlenebilir.

Şarbon: Bu hastalığı taşıyan hayvanların organları ve etlerinin cilde teması, iyi pişmemiş etlerin yenmesi ile bulaşabilir. Bulaşma yoluna göre cilt, akciğer veya sindirim sisteminde hastalık ortaya çıkar. Şarbonun antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. Hastalık uygun tedaviye rağmen ağır seyredebilir. Korunma büyük önem taşımaktadır.

Bruselloz: Hastalıklı hayvanların sütleri ve diğer ürünleri ile bulaşabilir. Etlerin uygun şekilde hazırlanması ve pişirilmesi, pastörize veya kaynatılmış süt ve süt ürünleri kullanılması bu hastalığın bulaşmasını engeller. Bruselloz ateş, terleme, halsizlik ile kendini gösterir. Karaciğer, iskelet sistemi, kalp kapakları gibi organ ve dokuları tutarak ciddi hastalık tablolarına neden olabilir. Tedavisinde antibiyotikler kullanılır.