Bebeğe ayakkabı seçerken dikkat

Uzmanlar, bebeklere 12 aylık olana kadar ayağın yapısını bozmayacak çorap tarzı ya da yumuşak deriden yapılmış ayakkabı giydirilmesini öneriyor.

22.01.2013 - 12:20

Bebeğe ayakkabı seçerken dikkat

Bebekler için tercih edilen ayakkabının mutlaka ayağın şekline uygun olması gerektiğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, “Yaş ilerledikçe de yine ayağın şekline göre, bebeklik dönemi ile karşılaştırıldığında daha sert yapısı olan deri ayakkabılar tercih edilebilir. Ayakkabının çocuğun ayağına tam olup olmadığını anlayabilmek için yumuşak olması gerekir. Bakarak sert bir ayakkabının çocuğun ayağına büyük mü küçük mü geldiğini anlayamayız, elimizle de hissedemeyiz. İdeal olanı ayakkabının ayağa tam olanını tercih etmektir'' dedi.

Prof. Dr. Kalaycıoğlu, ayakkabının küçük olmasının da büyük olmasının da sorun oluşturabileceğini ifade ederek, ''Ayakkabının küçük olması çocuğun ayağını sıkıştırır ve bu da dolaşım problemi oluşturabilir. Ayakkabının büyük olması ise çocuğun yürümesini bozabilir. Çocuk, ayağına büyük ayakkabıyla yürümeye çalıştığında, ayakkabıyı korumaya ya da kaldırmaya çalışacaktır ki bu sefer de başka problemler ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Ayakkabının yumuşak, hafif ve çocuğun ayağına uygun olması gerektiğini belirten Kalaycıoğlu, “Ayakkabıda doğal malzemeler deri ya da bez tercih edilmeli. Suni deri gibi teknoloji ürünlerini çok fazla kullanmamak gerekiyor” önerisinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...