Bebeğinizi rotavirüsten aşı ile koruyun

Dünyada yılda yaklaşık 600 bin çocuğun hayatını kaybetmesine sebep olan rotavirüs aşı ile önlenebiliyor.

Bebeğinizi rotavirüsten aşı ile koruyun

Rotavirüs aşısının tehlikeli yan etkileri olduğuna dair yaygın kanı olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orkun Tolunay, “Ancak çalışmalar sonucunda aşının artık güvenle kullanılabildiğini söyleyebiliriz” dedi.

Rotavirüsün kış mevsiminde sık görüldüğünü vurgulayan Tolunay, özellikle yuvalardaki alt değiştirmeler esnasında bulaşma riskinin arttığını belirtti ve şu bilgileri verdi: “Rotavirüs çocukların 5 yaşına kadar neredeyse en az bir kere yakalandıkları bir virüstür. Ateş, kusma, karın ağrısı ve ishal yapan rotavirüs küçük çocuklarda, bebeklerde ağır seyredebilmekte, hastanede tedavi gerekebilmekte ve hayatı tehdit edebilmektedir. Bu rahatsızlık çoğu zaman yiyeceklerle değil, insandan insana ya da enfekte yüzeylerde canlı kalarak bulaşmaktadır. Bu nedenle örneğin yuvalarda alt değiştirmeler bulaşma riskini çok artırır.”

“ROTAVİRÜS AŞISI ARTIK GÜVENLİ”
Bulaşıcı ve sık görülen bu hastalıktan çocukları korumanın aşı ile mümkün olduğuna vurgu yapan Dr. Tolunay, “Rotavirüs aşı çalışmasında yan etki olarak bağırsak düğümlenmesi gözlemlenmiş olsa da çalışmalar sonrasında bulunan yeni aşılarla bu yan etki ortadan kaldırılmıştır” dedi ve rotavirüs aşısının güvenle kullanılabileceğini söyledi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orkun Tolunay, aşı ile ilgili şu noktalara dikkat çekti:

ROTAVİRÜS AŞISI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
• Rotavirüs aşılamasına ilk 6-12 haftada başlanmalıdır, aşının ilk dozuna başlama yaşı 3 ayı geçmemelidir.
• Toplam üretici firmanın aşısına göre 2 ay ara ile 2 veya 3 doz, ağızdan verilir.
• Son aşının 6-8. ayda tamamlanması gerekir. İki doz uygulanan rotavirüs aşısında son dozun en geç 6. ayda, 3 doz uygulanan firmanın aşısında son dozun en geç 8. ayda tamamlanması gerekir.
• Rotavirüs aşıları ülkemizde uygulanan diğer çocukluk çağı aşılarıyla eş zamanlı verilebilir.
• Farklı rotavirüs aşılarıyla doz rejiminin tamamlanması önerilmez.
• Rotavirüs aşıları, canlı viral aşılar olduğundan bağışıklık yetmezliği olan bebeklere önerilmez.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...