Bebeğinizin gözleri fazla yaşarıyorsa dikkat!

Her hareketini ve vücudundaki her değişimi dikkatle incelediğiniz bebeğinizin gözleri sürekli sulanıyorsa bu pek çok rahatsızlığın işareti olabilir.

30.03.2010 - 11:54

Bebeğinizin gözleri fazla yaşarıyorsa dikkat!

Gözyaşının, basit bir sıvı veya su olmadığını belirten Memorial İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Temel, gözyaşının içerisinde gözü koruyan birçok madde bulunduğunu söyledi ve "Uyanık olduğumuz sürece gözyaşı üretimi devam eder. Çünkü gözyaşı kornea tabakamız için hayati derecede önemlidir" dedi.

Gözyaşı sistemi ile ilgili pek çok hastalık olduğunu belirten Dr. Temel, "Bunlardan birisi de bebeklerde alt gözyaşı kanalının kapalı olmasıdır. Bu hastalıkta bu kanalın buruna açıldığı ucundaki kapakçığın doğumda açılmaması söz konusudur. Kanaldan buruna geçemeyen gözyaşı önce gözyaşı kesesinde birikir, sonra da göz kapaklarından dışarıya akarak sulanmaya yol açar. Ayrıca, bir süre sonra da özellikle gözyaşı kesesi enfekte olarak çapaklanma ortaya çıkar. Hatta bazen bu enfeksiyon o kadar güçlü olabilir ki göz çevresine, başa ve hatta vücuda bile yayılabilir" uyarısında bulundu.

KANAL TIKANIKLIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Alt gözyaşı kanalı ucunu örten kapakçığın aslında çok ince ve narin olduğunu vurgulayan Temel, bebeklerde göz yaşarmasının nedenleri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

"Gözyaşı kana ucunu örten kapakçık, doğumda kapalı olsa da bazen birkaç hafta veya ay içinde kendiliğinden açılabilir. Ancak birçok bebekte tedavi ihtiyacı oluşabilir. Tedavide tıkanıklık için genellikle masaj yapılır. Gözyaşı kesesi üzerine günde en az üç kez 5-10 kez uygun şekilde basarak yapılacak masaj hastaların büyük çoğunluğunda sorunu çözmeye yeterlidir. Eğer etkili masaja rağmen açılmıyorsa sondalama dediğimiz bir işlemi yapmak gerekir. Bu işlemde cerrahi bıçak, lazer gibi aletler kullanılmaz. Özel, ince sondalarla kapakçık kolayca açılır. Pek çok vakada kolayca ve bir kerede açılır. Tabii söz konusu olan bebek olduğu için işlemi yapabilmek için narkoz gerekir. Ancak bu narkoz yüzeysel ve kısa sürelidir. Ayrıca, narkoz için işlem öncesi 4-6 saat ve işlem sonrası 2-3 saat açlık gerekir.

Masaj ve sondalama dışında bazen antibiyotikli damla ve seyrek olarak da sistemik antibiyotik gerekir. Bu tedaviler enfeksiyon oluştuğunda gereklidir. Enfeksiyon geçince antibiyotik tedavisi kesilir."

GÖZ YAŞARMASININ DİĞER NEDENLERİ
Ayrıca, çocuklarda göz yaşarmasının gözyaşı kanalı sorunları dışında başka çok önemli nedenlerinin de olabileceğini söyleyen Dr. Mustafa Temel, "Bunlar arasında gözyaşı drenaj sistemindeki başka çeşit tıkanıklıklar, konjenital glokom (doğuştan göz tansiyonu yüksekliği), kapak kenarlarıyla ilgili olabilecek çeşitli sorunlar, yabancı cisim, bazı kornea hastalıkları, konjonktivit gibi göz hastalıkları sayılabilir. Dolayısıyla, göz sulanması şikayetini küçümsememek, aksine çok ciddiye almak gerekmektedir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...