Bebeğinizin ilk yılı

Uzmanlar, bebeğin ilk bir yıllık bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bu dönemde hem bebeğe verilen bakım hem de davranışlarındaki sıradışılıklar bebeğin geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2011 - 10:43

Bebeğinizin ilk yılı

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ''Bebeğimin ilk yılı'' konulu anne adaylarını bilgilendirme amacı ile halka açık panel düzenlendi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Selda Sivaslıoğlu, doğum sonrası bebek bakımının çok önemli olduğunu söyledi. Doğumdan sonra ilk bir yılda bebeğin sağlığı ve bakımı hakkında bilgi veren Sivaslıoğlu, anne sütünün bebek için en önemli gıda olduğunu vurguladı.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ
Sivaslıoğlu, anne sütünün besin değerinin bebek için ideal olduğunu belirterek, ''Entellektüel kapasiteyi, IQ artırır. Obezite, lenfoma, diyabete, enfeksiyonlara, alerjiye karşı koruyucudur. Kabızlık ve pişik daha az görülür. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır. Rahmin normal boyuta gelmesini sağlayarak, doğum sonrası kanamayı azaltır. Annede kansızlık oluşmasını engeller, gebelik öncesi kiloya dönmeye yardımcı olur. Annede sakinlik ve duygusal tatmin sağlar. Meme ve yumurtalık kanserinden korur'' diye konuştu.

MAMAYLA BESLENEN ÇOCUKLARDA ÖLÜM RİSKİ DAHA YÜKSEK
Bebeğin anne sütü yerine mama ile beslenilmesinin sakıncalı olduğuna dikkati çeken Sivaslıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, mama ile beslenen bebeklerde daha fazla ishal ve solunum yolu hastalığı, daha yüksek ölüm olasılığı, daha fazla alerji ve süt intoleransı, bazı kronik hastalıkların artma riski, bebekte obezite görülüyor. Zeka testlerinde daha düşük puan çıkıyor, kansızlık, over ve meme kanseri riski artıyor.

Dr. Sivaslıoğlu'nun verdiği bilgilere göre bebeğin ilk bir yılında dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şöyle: Bebekte kıpırdanma, el kol hareketleri, arama, ellerini emme gibi davranışlar, erken acıkma belirtileri olarak gösteriliyor. Ağlama, geç bir acıkma göstergesi. Bebeğin, 24 saat içinde 8-12 kez emzirilmesi; ilk birkaç hafta bebeklerin 3-4 saat uyuduğu halde acıkma belirtisi göstermedikleri takdirde de uyandırıp emzirilmesi gerekiyor.

BEBEĞİNİZE YALVARAN GÖZLERLE BAKMAYIN
Ek gıdalara 5 aydan önce, 7 aydan sonra başlanmaması isteniyor. Ek gıdanın gülümseyerek yedirilmesi, yalvaran gözlerle ve kaygıyla bakılmaması öneriliyor. Bebeğin dik oturtulması ve kaşıkla beslenilmesi isteniyor. Bebek 15