Sağlık Bakanlığı, yenidoğan tarama testinde kullanılan yeni formlarda yer alan, bebeğin anne ya da babasından hangisinin üzerine kayıt edileceğini belirlemek için sorulan soru ile din hanesinin Bakanlıkça değil, Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğünce kullanılacak bilgiler olduğunu, bu alanların doldurulması zorunluluğu bulunmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın dile getirdiği, ''Yenidoğan bebeklerin tarama testinde kullanılan yeni formlarına bebeğin dini, evlilik içi veya evlilik dışı hanelerinin eklendiği'' iddiasıyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

''Ulusal Yenidoğan Tarama Programı Yazılımı'' ve ''Topuk kanı örneği kağıdı''nın, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte nüfus kayıt işleminde kullanılabilecek şekilde yeniden düzenlendiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Topuk kanı örneği kağıdında; ailenin adres ve iletişim bilgileri, kan numunesi alımına dair bilgiler, anne-baba, bebek kimlik bilgileri ile doğuma dair (bebeğin doğum yeri, tarihi ve saati, cinsiyeti, doğumun gerçekleşme şekli, doğum ağırlığı ve gebelik haftası) bilgiler yer almaktadır. Formun bu kısmında yer alan bebeğin anne ya da babasından hangisinin üzerine kayıt edileceğini belirlemek için sorulan soru ile din hanesi Bakanlığımızca değil, Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğünce kullanılacak olan bilgilerdir. Bu alanların doldurulması zorunlu değildir. Bu bilgiler daha sonraki aşamada bebeğin nüfus cüzdanının hazırlanıp ailenin adresine direkt gönderilmek için istenmektedir. Aile istediği takdirde bu formu doldurmayıp nüfus idaresinden bebeğin kimliğini kendisi çıkarabilecektir.''