Normal bir gebelik sürecinde anne adayının, kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılması için yaklaşık 10-12 kg almasının yeterli olacağını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mustafa Taş, bu artışı sağlayabilmek için hamilelik öncesine göre bir gebenin günlük 20 gram protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alması gerektiğini açıkladı.

Anne adaylarını korkutarak sevmedikleri veya tolere edemedikleri gıda maddelerini tüketmeye zorlamanın doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyen Taş, bu tür diyetlerin ancak konunun uzmanı diyetisyenler tarafından hastanın durumu göz önüne alınarak, doktorunun önerileri doğrultusunda ve kişiye özel olarak hazırlanabileceğini anlattı.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Dr. Mustafa Taş, bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve dengeli beslenmesiyle orantılı olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

BEBEK KENDİSİ İÇİN GEREKEN BESİNLERİ ALIR
"Annenin gebelik öncesi fiziksel gelişimini tamamlamış olması, besin depolarının yeterli olması ve yaşı, hem bebeğin hem de annenin sağlığını koruyacak en önemli etkenlerdir. Çünkü bebek, annenin besin yedeklerinden ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekeni seçip alarak, büyür beslenir. Annenin günlük yaşantısını sürdürecek yeterli enerji ve besin öğelerini alırken doğal yollardan fazladan alacağı protein, enerji, vitamin ve mineraller hem kendisi hem de doğacak bebeğin sağlıklı olmasının garantisidir. Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılması için annenin yaklaşık 10-12 kg alması yeterlidir. Bu artışı sağlayabilmek için gebelik öncesine göre bir gebe ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alması gereklidir."