Bebek mamaları eczacı gözetiminde satılsın

TEİS Başkanı Nurten Saydan, bebek mamalarının tıpkı ilaç gibi Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmasını ve sadece eczacı gözetiminde satılmasını istedi.

28.12.2010 - 13:20

Bebek mamaları eczacı gözetiminde satılsın

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, bebek oyuncakları ve bezlerinin Sağlık Bakanlığı, mamaların ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırıldığını anımsattı.

Bebek mamalarının market raflarında da satıldığına dikkati çeken Saydan, şunları söyledi:

''Mamalar rutubetsiz ortamda ve uygun oda sıcaklığında saklanması gerektiğini düşündüğümüzde hangi marketin deposunda böyle bir ortamın mevcut olduğunu, bu konuda hangi kurumun hangi yöntemle nasıl bir denetim yaptığını kamuoyuna açıklaması gerekir. Geleceğimizin teminatı bebeklerimizin kullandığı mamaların saklanma koşullarının kontrol edilmediğini düşünmek bile istemiyoruz. Bu yüzden, geleceğimizin sağlığını daha fazla tehlikeye atmamak için, bitkisel ürünlerde yapıldığı gibi yürürlüğe konulacak yasal düzenleme ile tüm bebek mamaları tıpkı ilaç gibi Sağlık Bakanlığından ruhsatlandırılmalı ve sadece eczacı gözetiminde satılması sağlanmalıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...