"Bel ağrısı iş gücü kaybına neden oluyor"

Bel ağrısının hemen her insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı bir sorun olduğunu söyleyen Ortopedist Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca, bel ağrılarının yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra önemli oranda iş gücü kaybına yol açtığını ve sakatlıkların da nedenleri arasında olduğunu belirtti.

İHA 14.10.2018 - 12:56

"Bel ağrısı iş gücü kaybına neden oluyor"
Fotoğraf: Getty Images Turkey

Hemen her insanın hayatının bir döneminde mutlaka karşılaştığı bel ağrılarının iş gücü kaybına neden olabileceğini kaydeden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca, bel ağrısının hem iş gücü hem de ekonomik kayıplar bakımından tıp camiasında önem verilmesi gereken noktalardan biri olduğunu söyledi.

Hastaları zor durumda bırakan bir diğer sorunun da artrit olduğunu vurgulayan Dr. Karaca, “Artritle bel ağrısını birleştirdiğimiz zaman bizim ilk olarak aklımıza ankilozan spondilit dediğimiz kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen, özellikle genetik yatkınlıkla birlikte gördüğümüz dejeneratif bir hastalık geliyor” diye konuştu. 

"HASTALIĞIN EN SIK GÖRÜLDÜĞÜ DÖNEM YİRMİLİ YAŞLAR" 

Artrit hastalığının genç yaşlarda ortaya çıkmaya başladığını belirten Uzman, durdurulması mümkün olmayan bu hastalığın erken teşhisle birlikte ilerlemesini yavaşlatabildiklerini, erken teşhisle hastanın yaşam koşullarının iyileştirilebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Ankilozan spondilit dediğimiz gibi 8 yaş ile 45 yaş arası görülebilen ama en yoğunlukla 24 yaşlarında pik yapan, görülme sıklığı artan bel ağrısı, sırt ağrısı, topuklarda, kalçalarda ağrı, hareket gibi kendini belli eden bir hastalık. Bu hastalık, misal 15 yaşında, 20 yaşında genç bir hastamız 3 aydır beli ağrıyor, ilaçlara rağmen geçmiyor. Bu gibi durumda muhakkak ailelerin, bireylerin farkında olması lazım. Yani bu çok basit bir iki muayene yöntemiyle ya da çekilecek grafilerle ortaya konabilecek, saptanabilecek bir durum. Hastalığı durdurabiliyor muyuz? Hayır, durduramıyoruz ama ilerlemesini yavaşlatabiliyoruz. İlaçlarla tedavi, özellikle fizik tedavi, erken teşhis konulup düzenli fiziksel aktivitelerde bulunan bu tip hastalarda hem tedavi maliyetini azaltıyoruz hem hastanın yaşam koşullarını oldukça iyi pozisyona getirmiş oluyoruz. Hem ekonomik açıdan hem sağlık açısından ufak tefek vereceğiniz tüyolarla hastaya kazandıracağınız hareketlerle kar etmiş oluyorsunuz.”

"HASTALIK İLERLEDİĞİ TAKDİRDE SAKATLIĞA YOL AÇABİLİR" 

Bel ağrısının önemsenmesi gereken bir sorun olduğunu vurgulayan Karaca, “Muhakkak bu işin uzmanından bilgi alınmalıdır. Sakat bırakıcı bir hastalık olması nedeniyle daha dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz” dedi. 

Sayfa Yükleniyor...