Bel fıtığı tedavisinde girişimsel işlem avantajı (Epiduroskopi nedir?)

Bel fıtığı erken teşhis edilir ve uygun tedavi uygulanırsa, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmadan tam iyileşme sağlanabiliyor. Epiduroskopi adı verilen girişimsel yöntemle yapılan müdahale, bel fıtığı tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor.

ntv.com.tr 26.02.2018 - 13:49

Bel fıtığı tedavisinde girişimsel işlem avantajı (Epiduroskopi nedir?)

Epiduroskopi ile ucu her yöne kıvrılabilen bir endoskop kullanılarak, omurilik yani epidural mesafeye bakıldığını söyleyen Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Op. Dr. Cenk Ermol, omurganın arkasında, yukarıdan aşağıya uzanan omurilik ve sinirlerin yer aldığı bir kanal bulunduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Bu kanal içindeki omurilik ve sinirlerin etrafı dura adı verilen güçlü bir zarla çevrilmiştir. Bu güçlü zarın dış kısmı epidural alan olarak isimlendirilir. Epiduroskopiyle epidural mesafedeki sinir kökleri, bu kökleri çevreleyen yağ dokusunun etrafında bir problem olup olmadığı ve sinir kökleri etrafındaki yapışıklıklar görülebilir.”

FITIK HALİNE GELEN DİSK PARÇALARI GÖRÜLEBİLİYOR

Epiduroskopinin, bel fıtığı problemini belirlemek ve tedavi etmek üzere iki temel amacı olduğunu belirten Uzman, “Epiduroskopiyle sinir kökleri etrafında ameliyat ya da kötü yaralanma sonrası gelişen yapışıklıkları ve fıtık haline gelen disk parçası görülebilir. Hatta mekanik olarak sinir kökleri etrafına steroid ve ağrı kesici ilaçlar uygulanabilir” dedi.

AMELİYAT SONRASI ŞİKAYETİ OLAN HASTALAR İÇİN DE UYGUN

Epiduroskopi işleminin, mikro cerrahi ile ameliyat gerektirmeyecek hastalarda ve yürümeyle oturma gibi günlük aktiviteleri kısıtlanan, ağrılarından şikayetçi hastalara uygulanabildiğini ifade eden Dr. Ermol, “Yöntem, çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalar için geliştirilmiştir. Ayrıca bel bölgesinde birden fazla mesafede yaygın fıtıklaşmaları olan hastalarda başarıyla uygulanabilmektedir. Daha önce bel bölgesinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri geçmemiş hastalarda yararlılığı da oldukça yüksektir” değerlendirmesinde bulundu.

İŞLEM KESİ YAPILMADAN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Epiduroskopinin küçük ve orta büyüklükteki bel fıtıkları için uygun olduğunu aktaran Ermol, “İşlem, ameliyathane ortamında genel anestezi uygulanmadan lokal olarak yapılır. İşlemin başlangıç kısmında hasta rahatlatılarak uyutulur, son kısmında ise hasta uyanıktır. 3 mm’lik kateterle girilerek yapılan ve ortalama yarım saat süren işlem sonrası hasta, 1 ila 2 saat içerisinde taburcu olabilmektedir. Hasta işlemin ertesi günü iş yaşamına geri dönebilir ve günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Bu yöntemde aynı seansta bütün bel fıtıklarına müdahale edilebilmektedir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...