Bel fıtığına oturarak ve ilaçsız tedavi (SAÜ'de traksiyon cihazı geliştirildi)

Sakarya Üniversitesinden Prof. İbrahim Tekeoğlu ve mühendislik fakültesi öğretim görevlileri, bel fıtığını tedavi etmek amacıyla bir cinhaz geliştirdi. Spinal Traksiyon cihazının, bel ve sırt ağrısı çekenlere oturarak, ağrısız ve kalıcı tedavi imkanı sunması amaçlanıyor.

İHA 23.05.2017 - 10:50

Bel fıtığına oturarak ve ilaçsız tedavi (SAÜ'de traksiyon cihazı geliştirildi)

Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu, Spinal Traksiyon cihazının fonksiyonu bel fıtığı hastalarında tedavi amacıyla kullanıldığını söyledi.

Tekeoğlu, “Normalde vücut cihazları hastayı yatırarak ve hasta üzerindeki giysileri çıkartarak çekim yaparlar, fonksiyon oluştururlar. Oysa bu cihaz hastayı yatırmadan, rahat bir pozisyonda, oturur şekilde hastanın bel fıtığı tedavisini yapmaktadır” dedi.

“BEL ÇEKME CİHAZI DENEBİLİR”

“Cihazımız bel çekme cihazı olarak ifade edebileceğimiz traksiyon cihazıdır” diyen Tekeoğlu, cihazın özellikleri ve etki mekanizması hakkında şunları söyledi:

“Bu cihaz fizik tedavi ünitelerinde, traksiyon amacıyla bel ağrısı olan hastalarda kullanılmaktadır. Günümüzde bildiğimiz gibi bel ağrısı, bel fıtığına bağlı bel ağrıları ve diğer nedenlere bağlı bel ağrıları çok yaygın görülmektedir. Bu cihaz traksiyon yaparak, bel fıtığının iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Elimizdeki klinik verilere, bilimsel çalışmalara göre bu cihaz, omurların arasını açmakta ve bu şekilde de fıtığın tekrar yerine oturmasına yardımcı olmaktadır.”

"CİHAZIMIZ HASTAYI YORMUYOR"

Geliştirilen cihazın hastayı yormadığını da belirten Tekeoğlu, “Cihaz hastayı yormadan son derece konforlu ve rahat bir şekilde işlemi gerçekleştiriyor. Hasta üzerindeki giysileri bile çıkarmadan cihaza oturarak tedavisini olmakta. Hasta memnuniyeti açısından son derece yüksek memnuniyet veren bir cihaz. Fizik tedavi uygulamaları örneğin; bel ağrısı ve disk ağrısı vakası için söylüyorum eğer hasta fizik tedaviye girecekse 14 seans uygulanmaktadır. Bu seans uygulamaları içerisinde uygulamalar ile birlikte bel çekme işlemi yapılmaktadır. Cihazımız ticari boyuta hazırlanmıştır. Cihazın marka tescili yapıldı. Ayrıca cihazın, fikir hakları alındı. Dolayısıyla cihazımızı şu anda sanayicilerimize üretim lisansı anlaşması ile devretmek durumundayız. Herhangi bir tıbbi cihaz üreten sanayicimiz bu cihazı kabul ederse biz bir sözleşmeyle üretim hakkını sanayicimize devrederek, ülkemizdeki bütün sağlık merkezlerinde cihazımızın kullanılmasını sağlamış olacağız. Bu cihaz gerçek boyutlarda bir prototip. Dolayısıyla bu prototipi biz sanayicilerimize göstermekte ve anlatmaktayız. Talep olursa cihazı devredeceğiz” şeklinde konuştu.

“CİHAZI KULLANDIM, MERDİVENLERİ ÇIKTIM”

Cihazı kullandıktan sonra merdivenleri tek başına çıkabildiğini belirten hasta Fikret Tezcan ise “Ben yatalak bir hastaydım. Bölüm başkanı İbrahim hocamızın hastasıydım. Kendisi bana bir cihazın olduğunu söyledi, uygulamaya geçtiğini söyledi. On dört gün yatacaktım normal şartlarda, altıncı gün bu cihaza girip çıktıktan sonra merdivenleri ben kendim yürüyüp çıkmaya başladım, sıkıntı yapmadı bana. Yaklaşık bir yıldır herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Çok memnun kaldım cihazdan, tarifi mümkün değil. Dediğim gibi bu cihaz benim dengemi yerine getirdi” ifadelerini kullandı.

VİDEO: HER BEL AĞRISI FITIK DEĞİL

Sayfa Yükleniyor...