Belçika'da ikinci domuz gribi vakası

Belçika Sağlık Bakanlığı, ülkede ikinci domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 13.05.2009 - 22:54

Belçika'da, H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalıkla ilgili ilk vakanın dün belirlenmesinin ardından ikinci vakanın kesinlik kazanması huzursuzluğu artırdı.

Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, bugünkü açıklamasında, ülkede ilk domuz gribi vakasının tespit edilmesinin ardından gereken önlemlerin alındığını, panik havası yaratılmaması gerektiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanlığı da 27 Nisanda ABD'ye giden, New York ve Chicago'da bulunan ve 11 Mayısta ülkeye dönen 28 yaşındaki Belçikalı hastanın Brüksel'de yoğun bakıma alındığını, hastanın sağlık durumunun endişe verici görülmediğini, ancak H1N1 virüsünün yayılmasının engellenmesi için kapsamlı önlemler alındığını bildirmişti.

Belçika'nın, virüs vakası tespit edilen 30 kadar ülke listesinde yer almasının "şaşırtıcı ve beklenmedik olmadığını" ifade eden yetkililer, virüs taşıyan Belçikalı erkeğin temas kurduğu kişilerin belirlenerek yakın takibe alındığını duyurmuş, endişe edecek bir durum olmadığını savunmuşlardı.

Sağlık Bakanı Laurette Onkelinx, ikinci vakanın tespit edildiğini doğrularken, önümüzdeki saatlerde ayrıntılı bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...