Belçika'ya ikinci vaka da ABD'den

İlk vakada olduğu gibi yeni tespit edilen vakanın da ABD kaynaklı olduğu ancak iki hastanın birbiri ile bağlantısının bulunmadığı açıklandı.

Anadolu Ajansı 14.05.2009 - 20:07

Belçika Sağlık Bakanlığı, ülkede tespit edilen iki domuz gribi vakasının birbiriyle doğrudan bağlantısı bulunmadığını, ancak her iki hastanın da ABD yolculuğundan döndüğünü açıkladı.

Belçika'da, H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalıkla ilgili ikinci vakanın belirlenmesinden sonra yapılan açıklamada, bu kez Anvers kentinde yaşayan 23 yaşındaki Belçikalı bir erkeğin söz konusu olduğu, bu kişinin 5 gün için gittiği ABD'de Los Angeles ve New York'u ziyaret ettikten sonra 11 Mayıs'ta ülkeye döndüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Laurette Onkelinx, Brüksel'de yoğun bakıma alınan hastanın durumunun endişe verici olmadığını, 6 şüpheli vakanın daha analiz ve incelemelere alındığını, bunların sonuçlarının yarın belli olacağını duyurdu.

Belçika'da dün tespit edilen ilk vakada, 27 Nisan'da ABD'ye giden, New York ve Chicago'da bulunan ve 11 Mayıs'ta ülkeye dönen 28 yaşındaki Belçikalı'nın söz konusu olduğu biliniyor.

ABD'DE VAKA SAYISI 4 BİN 298
Öte yandan ABD'de, H1N1 virüsünün sebep olduğu domuz gribi hastalığında vaka sayısının 4 bin 298'e ulaştığı bildirildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden yapılan açıklamada, 47 eyalette ve Washington'da 4 bin 298 kesinleşmiş vaka görüldüğü kaydedildi.

Merkezin yayınladığı raporda, hastalığın hafif seyirde yayıldığı ve 3 kişinin öldüğü belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...