İzmir'de birbirlerini örnek alarak tıp eğitimi gören ve beyin cerrahı olan iki kardeş, aynı hastanede görev yapıyor. İki kardeş, bazı ameliyatlara birlikte giriyor, hastalıklarla ilgili bilgi alışverişinde bulunuyor, bazı muayeneleri de birlikte yapıyor.

Hacettepe Tıp Fakültesini 1993'de kazanan 40 yaşındaki Murat Korkmaz'ı örnek alan 38 yaşındaki kardeşi Hakan Korkmaz da 1994'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Türkiye'nin farklı yerlerinde yaklaşık 16 yıl hekimlik yapan iki kardeş doktorun birlikte çalışma hayalleri, geçen yıl hizmete açılan Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde gerçekleşti.

Kardeş doktorlar, mesailerinin tamamını aynı serviste, poliklinikte ve ameliyathanede geçiriyor. Hakan Korkmaz, hayatı boyunca abisini örnek aldığını, doktor olmaya ağabeyi tıp fakültesine girince karar verdiğini, aynı mesleği aynı hastanede yaptıkları için çok mutlu olduğunu söyledi.

"HASTALARA, 'AMELİYATA ABİM DE GİRECEK' DİYORUM"

Ameliyatlara zaman zaman birlikte girdiklerini belirten Hakan Korkmaz, şunları söyledi: "Hem abim hem arkadaşım hem meslektaşım hem derdimi paylaşabildiğim birisi. Hastalara ameliyata abimle birlikte gireceğimi söylediğimde çok mutlu oluyorlar. Kendilerini güvende hissediyorlar. Hastalar da bu duruma alıştı artık."

"BEYİN CERRAHİSİNİ SEÇMEMDE KARDEŞİM ETKİLİ OLDU"

Abi Murat Korkmaz da kendisinin beyin cerrahı olmasında kardeşinin etkili olduğunu vurguladı.

Hastaların, ses tonları ve vurgularının benzediği kardeşiyle bazen kendisini karıştırdığını anlatan Korkmaz, "Kardeşimle aynı hastanede görev yapmaktan mutluluk duyuyorum. Bir gün bana kardeşimle aynı hastanede doktorluk yapacağımı söyleselerdi asla inanmazdım." dedi.

Murat Korkmaz, "Kardeşimle bazen bir rahatsızlıkla ilgili aynı fikirde olmadığımız oluyor, o zaman hasta yararına olacak şekilde karar veriyoruz. Aynı saatlerde gece vakti uykusuz kalıp aynı işi yapıp aynı şekilde dinlendiğimizi biliyorum" diye konuştu.

MERAM'IN İKİZ DOKTORLARI: MELEK VE DİLEK