Beyin gelişiminde kritik dönem

Beyin gelişiminin % 80’inin 0-3 yaş döneminde gerçekleştiğini belirten Dr. Birol Saral, çocuğun bu dönemde uyku problemi yaşamasının beyin gelişiminde geriliğe neden olduğunu söyledi.

08.10.2013 - 13:19

Beyin gelişiminde kritik dönem

Bebeklerin zihinsel gelişiminde uykunun önemine vurgu yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral, birçok annenin uykunun çocuk gelişimindeki önemini bilmediğini söyledi. Saral; ‘Maalesef annelerin çoğu bebeklerinin beslenmesine aşırı dikkat ederken, kaliteli ve kesintisiz gece uykusunun büyüme ve beyin gelişiminde ne kadar önemli role sahip olduğunun farkında değiller. Türkiye’de yapılan bir araştırmada, annelerin % 80’nin uykunun önemi hakkında bilgi sahibi olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Mükemmel bir gece uykusunun, bebeğin gün boyu öğrendiklerini düzenlemesini, enerji depolarını yenilemesini ve yeni güne mutlu, zinde ve en önemlisi öğrenmeye açık olarak başlamasını sağlayarak zihinsel gelişimini hızlandırdığını aktaran Saral, şunları söyledi:

“Bebeğin uyku problemi yaşaması beyin gelişiminde geriliğe neden olacak ve sağlıklı büyümesine engelleyecektir. Çünkü 0-3 yaş dönemi zihinsel gelişim ve sağlıklı büyüme için çok kritik bir dönemdir. Bu dönemde bebekler çok hızlı büyür ve gelişirler. Sonraki dönemlerde büyüme ve gelişme hızı düşer. Özellikle beyin gelişimi için 0-3 yaş dönemi hayati önem taşır. Beyin gelişiminin % 80’i bu dönemde tamamlanır ve beyin ölçüsü neredeyse yetişkinlikteki büyüklüğe ulaşır. Ayrıca bu dönemdeki hataların ve ihmallerin telafisi mümkün değildir. Eğer 0-3 yaş döneminde çocuk ihmal edildiyse; kesintisiz ve kaliteli uyumadıysa, sağlıklı beslenmediyse ve iyi bakılmadıysa bunlar beyin gelişimde geriliğe yol açarak ileriki yaşlarda telafisi olmayan durumlara neden olabilir. Bu nedenle kesintisiz gece uykuları özellikle REM uykuları bebeğin potansiyel beyin gelişimini gerçekleştirmesi için çok önemli role sahiptir”

GECE UYKUSU EN AZ BESLENME KADAR ÖNEMLİ
Bebeklerin uyuyarak büyüdüklerini, uyku sırasında, özellikle de karanlıkta melatonin hormonunun salgılandığını vurgulayan Dr. Saral, bu hormonun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli role sahip olduğunu ve hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasına yaradığını belirtti.

“Bebeklerinin mutlu uyanarak, uzun süreli oyunlar oynayarak, yeni şeyler öğrenebilmeleri ve bu öğrendiklerini REM uykusunda beyine işleyebilmeleri için anneler bebeklerinin gece uykularını kesintisiz ve kaliteli geçirmelerini sağlamalıdır” diyen Dr. Saral, bebeklerde olması gereken uyku sürelerini şöyle açıkladı:

BEBEKLERİN SAĞLIKLI UYKU SÜRELERİ
• Yenidoğan döneminde bebekler günde yaklaşık 11-18 saat uyurlar. 3-4 kez gündüz uyumaları da vardır.
• 2-3 aylık dönemde 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır. Aktif uyku %43’e düşer.
• 3 aylık olduklarında bebeklerin %71’i gece boyunca uyur.
• 4 aylık dönemde, geceleri daha uzun; gündüzleri daha kısa uyurlar.
• 6 aylık periyotta 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanırlar. Uyandıktan sonra bebeklerin 1/3-1/2’si yeniden uykuya dalar. Günde yaklaşık 11-14 saat uyurlar ve bu bebeklerin %84’ü tüm gece boyunca uyuyabilir.
• 10 aylık bebeklerin 90%'ı tüm gece boyunca ve günde ortalama 10-13 saat uyur.
• 12 aylık bebekler günde toplam yaklaşık 10-13 saat uyur.
• 18-21 ay arası gündüz uykusu teke düşer.
• 21-36 ay arası çocukların büyük kısmı günde 1 kez yarım saat ile 3 saat arası öğlen uykusuna ihtiyaç duyar.
• 2 yaşında günde 10-12 saat uyur.
• Oyun çağı çocukları ise gün içinde 12-14 saat uyur. 1-3 kez gündüzleri uyurlar; ancak bunun akşam uykusuna yakın bir dönemde olmamasına özen gösterilmelidir.
• Okul öncesi dönemde ise geceleri 11-13 saat arası uyurlar, genellikle gündüz uyumazlar.
• 5-12 yaş arası çocuklar geceleri 11 saat uyur.
• Son yapılan çalışmalar ergenlerde gecede 10 saatlik bir uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Ortalama 7-7,5 saattir.
• Erişkinlerde ise optimal uyku süresi 8 saattir. Yaş ilerledikçe uyku, uykuya dalma ve uykuda kalma süreleri değişiklik gösterir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...