Beyin kanserinde gen tedavisi

Bilim insanları, beyin kanserine gen tedavisi uygulayarak kan hücrelerine koruyucu bir kılıf yapmayı başardı. Böylece kanserli hücreler ölürken, kan hücreleri zarar görmüyor.

10.05.2012 - 15:11

Beyin kanserinde gen tedavisi

Bazı beyin tümörleri, kemoterapiye karşı kan kök hücrelerinden daha dirençli, dolayısıyla kanseri yok etmek neredeyse mümkün değil. Ancak uzmanlar, gen tedavisiyle kan hücrelerine koruyucu bir kılıf yaptı. Böylece kanserli hücreler ölürken, kan hücreleri zarar görmüyor.

Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, Amerikalı bilim insanları, üç beyin tümörü hastasının kan kök hücrelerini genetik olarak değiştirdi.

Kan hücrelerinin, kemoterapinin verdiği hasarı tamir etmede görevli gen olan PK140 üzerinde oynayan bilimciler, genetiği değiştirilmiş hücreleri tekrar hastaya nakletti.

Saldırgan bir beyin tümörü olan glioblastoma hastalarının omurilikte bulunan bu kök hücrelerinde, yapılan değişikliğin ardından, kemoterapide kullanılan hücre zehrine karşı hassasiyetin ortadan kalktığı görüldü. Hastalarda, normalde kemoterapinin neden olduğu ağır yan etkilerin ortaya çıkmadığı gözlemlendi.

Kemoterapi çerçevesinde hücre ölümüne neden olan bu zehir, hastanın hayatını tehlikeye atmamak için belirli aralıklarla veya sadece düşük dozlarda verilebiliyor.

Bilimciler, gen tedavisiyle omurilik hücrelerine koruyucu bir kalkan geçirdiklerini, böylece, hem tümör hem omurilik hücrelerine ateş edildiğinde sadece kanserli hücrelerin öldüğünü belirtti.

Uzmanlar yöntemin, saldırgan tümörlerin tedavisinde büyük bir engeli ortadan kaldırabileceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...