'Beyin performansı doğru beslenme ile artırılabilir'

İnsan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün olmasının besinlerle bağlantılı olduğunu aktaran Prof. Elmacıoğlu, protein ve karbonhidratlardan oluşan beslenmenin beyin performansını artırdığını söyledi.

Anadolu Ajansı 13.02.2016 - 14:51

'Beyin performansı doğru beslenme ile artırılabilir'

Sağlıklı ve uzun yaşamda dengeli ve doğru beslenmenin önem taşıdığını vurgulayan İstanbul Bilim Üniversitesi'nden Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, beslenmenin insan yaşamındaki öneminin her geçen gün arttığını dile getirdi.

Elmacıoğlu, insan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün olmasının yenilen besinlerle bağlantısı bulunduğuna dikkat çekerek, "Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı beynin performansını artırırken, aynı zamanda dikkat eksikliği ve unutkanlığın önüne geçilmesini mümkün kılıyor ancak insanlarımızın hangi mevsimde hangi besinleri hangi oranda yemeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor" dedi.

GENÇ YAŞLARDA BAŞLAYAN UNUTKANLIK BESLENMEYLE GİDERİLEBİLİR

Beslenmede sebze ve meyvelerin büyük yer teşkil ettiğine işaret eden Elmacıoğlu, sofralarda yeşil yapraklı sebzeler ve tahılların mutlaka bulundurulması gerektiğini söyledi. Genç yaşlarda başlayan unutkanlık ve dikkat eksikliğinin doğru beslenme ile giderilebileceğini ifade eden Elmacıoğlu, şunları ifade etti:

"Balık, et, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli beslenme şekli ile günümüzde yaygınlaşan unutkanlığın önüne geçmek mümkün. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsenmeyen hafif unutkanlık ve dikkat eksikliği, ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer olarak çıkabilir. Bu nedenle protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı hayatımızın her döneminde olmalıdır."

Sayfa Yükleniyor...