Beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır?

İlk olarak ABD de rastlanan beyin yiyen amip, beyinde enfeksiyona yol açar ve vakaların genellikle ölüm ile sonuçlanmasına sebep olur. Zaman zaman farklı ülkelerde rastlanabilen beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır?

Beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır?
Arşiv

Halk arasında beyin yiyen olarak biliniyor fakat asıl adı 'naegleria fowleri'dir.

BEYİN YİYEN AMİP NEDİR?

Naegleria fowleri hastalığında tek hücreli , beyinde enfeksiyona yol açar ve vakalar genellikle ölümcül olur. Çoğunlukla göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri, sadece burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor.

Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri yolu ile beyin-omurilik sıvısı ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar.

Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma ile ölüm gerçekleşir.

BEYİN YİYEN AMİP NASIL BULAŞIR?

yiyen amip, insandan insana bulaşabilen bir hastalık değildir.

Beyin yiyen amip, kirli suyun burnunuzdan içeri girmesi ile bulaşır. Çok nadir olarak yeterince klorlanmamış yüzme havuzlarına başın daldırılması veya amip ile kirlenmiş çeşme suyu ile burnun temizlenmesi ile bulaşma olabilir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...