Beyni dinç tutmanın yolu bacaklardan geçiyor!

Bir taraftan insan ömrünü uzatmak için çalışan tıp dünyası, bir yandan da ilerleyen yaşlarda zihni dinç tutmanın yollarını arıyor. İtalya kaynaklı bir araştırmada, pırıl pırıl bir beyne ve zihne sahip olmada bacaklara çok iş düştüğünü gösterdi. Buna göre, bacak egzersizleri, beyni sağlıklı tutmada önemli rol oynuyor.

NTV Haber 24.05.2018 - 15:46

Beyni dinç tutmanın yolu bacaklardan geçiyor!

"Yürüyün, koşun, egzersiz yapın, ilerleyen yaşlarda beyni dinç tutmak için bacaklarınızı çalıştırın" önerisinde bulunan araştırmacılar, yürüme ve koşma gibi egzersizlerin ilerleyen yaşlarda beyin hücresi üretimini yüzde 70 oranında arttırdığını gösterdi.

"Nörolojik Bilimin Sınırları" adlı dergide yayımlanan makale, yüzme ve bisiklet sporları yerine, yürüyüş, koşu ve çömelme hareketlerinin beyne daha iyi geldiğini ortaya koydu.

BACAK VE BEYİN GÜCÜ ARASINDA DOĞRUDAN BAĞLANTI VAR

"Bir şeyler taşımak ve bacaklarımızı kullanmak zorundayız" diyen uzmanlar, bu hareketlerin beyne daha fazla oksijen sağladığını belirtiyor.

Uzun süre hareketsiz kalan insanların beyinlerinde yeni hücrelerin üretilmesini kontrol eden merkez giderek daha az çalışıyor.

Egzersiz yapmayan kişilerde sinir hücrelerinin de doğru olarak gelişmediği tespit edildi. 

İlerleyen yaşlarda bacak ve beyin gücü arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söyleyen doktorlar, bacak sinirlerinin beyne gönderdiği sinyallerin de sağlık üzerinde olumlu etki yaptığını vurguluyor.

VİDEO: GÜNDE KAÇ ADIM ATILMALI?

Sayfa Yükleniyor...