Beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı

İstanbul'da bir özel hastanede tedavi gören 21 yaşındaki hastanın beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.10.2014 - 13:18

Beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı

İstanbul'da bir özel hastanede tedavi gören 21 yaşındaki hastanın beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın askerdeyken rahatsızlandığını ve hastanede yapılan testler sonrasında beyninde 9 santimetre çapında tümör tespit edildiğini belirterek, "Tümörün büyüklüğü bizi şaşırttı ancak hastamızın sağlığı açısından operasyonumuzu gerçekleştirdik" diye konuştu.

Beyinde portakal büyüklüğünde urun çok nadir görüldüğüne dikkati çeken Akdemir, "Bu tümörün diğerlerinden farkı, etrafında onu besleyen yoğun şekilde atar damar olmasıydı. Hastamız çok riskli bir ameliyat atlattı. Ameliyatın en önemli safhası, tümörün çıkartılabilmesi için öncelikle etrafındaki atar damarların kapatılması oldu" dedi.

Prof. Dr. Akdemir, tümörün 5 saat süren ameliyatla alındığını ve hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade ederek, çıkartılan beyin tümörünün patolojik incelemesinin yapıldığını söyledi.

Baş ağrısı bulunan kişilere önerilerde bulunan Akdemir, rahatsızlıkların "baş ağrısı" denilerek geçiştirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Beyin tümörlerine bağlı baş ağrılarını bulantı, kusma ve çift görme şikayetleri izler. İnatçı baş ağrısı şikayetini bulantı, kusma özellikle çift görme şikayetleri takip ederse bu durum aksi ispat edilinceye kadar beyin tümörü lehine yorumlanmalıdır. Beyin tümörlerindeki baş ağrıları yaygın ve devamlı olup, özellikle öksürme, ıkınma, hapşırma esnasında artarken, kusmayla geçici bir rahatlama olur. Buradaki (beyin tümörlerindeki) baş ağrısı sonraları devamlı ve inatçı haline gelir ki hastayı genellikle hekime götürür. Beyin tümörüne bağlı baş ağrılarının erken, doğru teşhisi ve tedavisi oldukça önemli olup, hastaları ölüm ve sakatlıklardan kurtarır."

Sayfa Yükleniyor...