NTV

Biberon çürüğü nasıl önlenir?

Anadolu Ajansı

Sağlık

Bebeklerde ilk süt dişinin sürmesi ile birlikte görülebilen biberon çürüklerinin önlenmesi, çocuğun ileride sağlıklı dişlere sahip olmasında son derece önemli.

İlişkili Haberler

Çocuklarda diş çürümelerinin nasıl önlenebileceği ve çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının önemine değinen Pedodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Patır Münevveroğlu, bebekte süt dişlerinin kalıcı dişlere oranla çürüğe daha yatkın olduğunu ve bu yüzden daha kolay ve hızlı çürüdüğünü aktardı.

Biberon çürüklerinin bebek ve çocuklarda genellikle üst süt keserlerin diş etine yakın yüzeylerini etkilediğini ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıktığını dile getiren Münevveroğlu, çocuklarda ilk süt dişinin sürmesi ile birlikte en geç 1 yaşından itibaren bir diş hekimi muayenesinin gerekli olduğunu bildirdi.

Münevveroğlu, "İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının nedeni, bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere gösterebilmek. Biberon çürüklerinden çocukları korumak için küçük yaşta ağız-diş muayenesinin yapılması büyük önem taşıyor" diye konuştu.

ETİKETLER