Bilim Kurulu Üyesinden delta varyantı uyarısı: Temmuz ve Ağustos ayında çok temkinli olmalıyız

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantına karşı uyarıda bulundu. Rusya’da bu varyanta bağlı yeni bir pik yaşandığını belirten Yavuz, "Türkiye'de yüzde 70 olmadan rahatlamayı riskli buluyorum. Ekim ayında rahat etmek istiyorsak Temmuz ve Ağustos'u çok temkinli geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Haberler - DHA 22.06.2021 - 13:02 | Son Güncelleme : 22.06.2021 - 14:33

Bilim Kurulu Üyesinden delta varyantı uyarısı: Temmuz ve Ağustos ayında çok temkinli olmalıyız

Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, İngiltere’de kaygıyla izlenen ve dünyada da baskın olması beklenen delta (Hint) varyantına ilişkin uyarılarda bulundu.

Rusya'da delta varyantı yüzünden pik yaşandığını belirten Yavuz, “Bu varyant Hindistan'da çok büyük bir patlamaya neden olduktan sonra, o bölgedeki birçok ülkede de görülmeye devam etti. İngiltere'de de bir artış söz konusu. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu varyantın V1’in (İngiltere varyantı) yerine geçebileceği öngörülüyor" dedi.

Türkiye'de de delta varyantının görüldüğünün altını çizen Yavuz, "Şimdilik Türkiye'deki durumu çok net bilmiyoruz. Ancak V1’den yola çıkarak şunu tahmin edebiliriz; V1 Türkiye'de kısa bir süre sonra ana virüsün yerine geçti. Delta varyantının da böyle olacağı tahmin ediliyor. Yani delte varyantı maalesef alfa (V1) varyantının yerine geçecek.” diye konuştu.

“TOPLUMUN YÜZDE 70’İ İKİ DOZ AŞISINI OLMADAN RAHATLAYAMAYIZ”

Delta varyantının hem daha bulaşıcı hem de aşılardan kaçma potansiyelinin yüksek olması nedeniyle kaygı yarattığını anlatan Prof. Dr. Yavuz, şöyle devam etti.

“Nasıl korunacağız? Toplumun yüzde 70’inin etkinliği en yüksek aşı ile aşılanmış olması gerekiyor. Günlük aşılama sayısının çok yüksek yapılıyor olması, etkili bir aşı ile aşılama yapabiliyor olmamız gerçekten çok önemli. Ama iki doz olmadan, bunun da koruyucu olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla şu anda Delta varyantına karşı hepimizin biraz teyakkuzda olması gerekiyor." 

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

“İKİ AYI TEMKİNLİ GEÇİRELİM”

Henüz erken olmasına rağmen birden bire çok rahatlama yaşandığına ve inanılmaz kalabalıklar gördüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, Eylül'e kadar yeni bir pik yaşamamak için hiçbir neden olmadığını vurguladı. Mevcut durumun geçtiğimiz Nisan'dan Mayıs'tan çok farklı olmadığını belirten Yavuz, "Daha bulaşıcı bir varyant var. En azından Temmuz-Ağustos aylarını çok da sosyalleşmeden, yine kalabalıklardan biraz uzak geçirirsek, hepimiz açısından çok daha iyi olacak" diye konuştu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

385 BİN KİŞİ İNCELENDİ: BİONTECH AŞISI HER VARYANTTA ETKİLİ 

Sayfa Yükleniyor...