‘Bir geceden bir şey olmaz’ demeyin

Yılbaşı gecesi için özellikle diyabet, hipertansiyon gibi kronik sorunları olanlara seslenen Dr. Murat Özışık, 'Bir geceden bir şey olmaz demeyin, yiyip, içtiklerinize dikkat edin' uyarısında bulundu.

ntv.com.tr 30.12.2014 - 09:53

‘Bir geceden bir şey olmaz’ demeyin

Yeni yıla acil serviste girmek zorunda kalmamak için İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Özışık’ın öneri ve uyarılarına kulak vermekte fayda var. Hele de kronik bir sağlık sorununuz varsa…

KALP KRİZİ RİSKİ ARTIYOR
Hipertansiyon ve kalp damar hastalığı olanların aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden kaçınmaları, sigara ve alkolden uzak durmaları gerektiğini belirten Dr. Özışık, yeme-içme faaliyetinin arttığı bu tür eğlencelerin kalp krizi riskini de artırdığını söyledi. Özışık’a göre aşırı yeme-içmeye bir de dışarıda uzun süre soğukta kalmak ya da havasız yerde zaman geçirmek, uykusuzluk, gürültü gibi faktörler eklenirse durum daha da vahim olabilir.

İstatistiklerin de yılbaşı geceleri kalp krizi tanısıyla hastanelere başvurularda artış yaşandığına işaret ettiğini vurgulayan Özışık, “Kan basıncındaki yükselişe bağlı beyin kanamaları, tıkayıcı damar hastalıkları (inme), ritim bozuklukları ve ani ölümler tetiklenebiliyor. Yılbaşı sofrasında ölçülü beslenmek, diyete ve günlük alışkanlıklara ters düşmemek çok önemli. Çok ağır yemekler yerine hafif gıdalar tercih edilmeli, tuz ve trans yağlardan zengin cips ve hazır gıdalardan uzak durulmalı. Yılbaşının vazgeçilmezlerinden olan kuruyemişlerin taze ve tuzsuz tüketimi de damar sağlığı açısından faydalı. Şerbetli tatlılardan ise kesinlikle kaçınmak, ille de tatlı istenirse sütlü ya da meyveli tatlıları tercih etmek gerekiyor. Bol su tüketimi ise olmazsa olmaz kural” diyor.

BİR GÜNLÜK KAÇAMAĞIN FATURASI AĞIR OLABİLİR
Diyabet hastaları sanki bu geceyi kendilerine verilen bir ödül gibi görüp yıl boyunca uyguladıkları beslenme planından bir geceliğine vazgeçmekte sakınca olmadığı düşüncesine kapılabiliyor. Ancak bu son derece tehlikeli. Zira diyabet kronik bir hastalık ve özel günlerde maalesef tatile çıkmıyor. Aksine aşırı karbonhidrat tüketimi ve alkolle birlikte acil metabolik koma durumları bu gibi günlerde artış gösteriyor. Bu nedenle güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, öğle yemeği ve ara öğünleri ihmal etmemek ve yılbaşı sofrasında ölçüyü kaçırmamak şart.

Dr. Özışık’ın diyabet hastalarına önerileri ise şöyle: “Meyve suyu ve gazlı içecekler yerine su tercih edilmeli, ilaçlar unutmamalı. Şeker içeren tatlılar diyabetliler için uygun değil. ‘Tatlısız olmaz’ diyenler, meyvenin kendi şekeri ile hazırlanmış tatlının üzerine tarçın ilave ederek tüketebilir. Tarçın kan şekerinin hızlı yükselmesini önler. Meyve ve kuruyemiş tüketiminde de kontrollü olmak gerekir.”

HAZIMSIZLIK VE ÜLSER KANAMASI GELİŞEBİLİR
Çok çeşitli yiyeceklerin yer aldığı yılbaşı sofraları hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi mide ve bağırsak hastalıklarına da yol açabiliyor. Hele de sindirim sistemi sorunu yaşayanlar için risk daha fazla. Uzm. Dr. Murat Özışık “Aşırı yağlı gıda tüketimi ve alkol alımından kesinlikle kaçınılmak gerekir. Kontrolsüz yemek ve alkol gastrit, ülser gibi hastalıkların aktivasyonuna hatta ülser kanamalarına bile neden olabilir” uyarısında bulunuyor.

Alkol alımı sonrasında yoğun bulantı ve kusmayla birlikte Mallory-Weiss Sendromu denilen yemek borusu alt ucunda küçük damar çatlaklarına bağlı kanlı kusmalar bile görülebildiğini belirten Dr. Özışık, “Diğer bir sorun da toplu yerlerde yenilen, soğuk zincir saklama koşullarına uyulmamış, hijenik şekilde hazırlanmamış gıdaların tüketimine bağlı ishal ve kusmalardır” şeklinde konuşuyor.

Kronik hastalığı olanların hastalıklarını unutmadan eğlenmelerinin daha doğru olduğunu söyleyen Dr. Özışık, bilinen hiçbir hastalığı olmayanlara da hem yılbaşı sofrasında hem de eğlencede ölçüyü kaçırmamaları önerisinde bulunarak, “Toplumun genel popülasyonunda çoğu kronik hastalık genelde henüz tanı almamış durumdadır” bilgisini paylaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...