Bir kilo ver 3-4 ay kazan

Türkiye Diyabet Vakfınca hazırlanan kitapçıkta, Tip-2 diyabet hastalarının yüzde 80-85'inin ideal kilo üzerinde olduğu vurgulandı. Kitapçıkta, şişman bireylerin vücut ağırlığının bir kilo azalmasının, yaşam süresini 3-4 ay uzattığı belirtildi...

Anadolu Ajansı 27.05.2009 - 16:10

Bir kilo ver 3-4 ay kazan

Türkiye Diyabet Vakfı tarafından hazırlanan ''Diyabeti Birlikte Öğrenelim- Diyabet'' kitapçığında, pankreasın insülin üretimini azaltması veya üretilen insülinin dokulara ulaşmaması olarak tanımlanan Tip 2 diyabet hastalarının yüzde 80- 85'inin ideal kilonun üzerinde olduğu belirtildi.

Fazla kilo ve şişmanlığın insülin gereksinimini artırdığı, kilo vermenin ise insüline direnci azalttığı ve vücudun glikoz kullanımını artırdığı kaydedilen kitapçıkta, ''Şişman bireylerin vücut ağırlığının 1 kilo azalması, yaşam süresini 3- 4 ay uzatmaktadır. Bu nedenle şişman Tip 2 diyabetlilerde, tedavide öncelikli hedef, vücut ağırlığının azaltılmasıdır. Şişman ve diyabeti olan bireylere, ayda 2- 4 kilo ağırlık kaybetmeleri önerilir'' denildi.

Kan şekerinin hızlı şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo alımına neden olan yağ ve yağlı yiyeceklerin seyrek tüketilmesinin önerildiği kitapçıkta, diyabetlinin, bir veya iki öğün yemek yerine, günde en az 3 öğün yemek yemeye çalışması gerektiği, öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün alınmasının da gerekebileceği kaydedildi.

Öğünlerde bol sebze tüketilmesinin yararına işaret edilen kitapçıkta, günde 2- 3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterilmesi istendi.

Tip 2 diyabet hastalarına günde 2- 3 saat aralıklarla yemek yemeleri öğütlenen kitapçıkta, bir gün içinde yenilmesi gereken yiyeceklerin de gün boyunca yayılarak sık ve az yenmesi önerildi.

Bazı bitki ve baharatların kan şekerini düşürdüğü bilgisinin doğru olmadığının ifade edildiği kitapçıkta, şu bilgiler verildi:
''Bazı bitki ve baharatlar kan şekerini düşürür bilgisi doğru değildir. İnanmayınız ve uygulamayınız. Herhangi bir bitkinin, bir besinin veya akapunktur gibi bir uygulamanın kan şekerinin kontrolünü sağlayabilmesi için bileşiminde insülin veya insülin salgısını artırıcı bir madde bulunması gerekir. İnsülin sadece pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Kan şekerinizi düşüren alternatif bir uygulamanın varlığı kanıtlanmamıştır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...