Bir tarafta refah, bir tarafta sefalet ve açlık

Dünyanın bir bölümü refah ve bolluk içinde yaşarken bir bölümü kıtlık ve yoksulluk içinde yaşam savaşı veriyor. Dünyada 1,3 milyar ton gıda israf edilirken bir yandan da 10 milyon bebek açlığa yenilerek yaşamını kaybediyor.

Haberler - ntv.com.tr 19.08.2015 - 09:53

Bir tarafta refah, bir tarafta sefalet ve açlık

Birleşmiş Milletler’in 19 Ağustos İnsani Yardım ve Çalışanları Günü dolayısıyla yaptığı araştırma sonuçları, insanlık adına endişe verici. Verilere göre dünya genelinde 81 milyon insan hala yardıma muhtaç ve bunun 59 milyonunu bebek ve çocuklar oluşturuyor.

Dünyayı yönetenler bu konuda gerekli adımları atmazken, açlık ve sefalet içinde yaşam mücadelesi veren insanlar umutlarını daha çok yardım kuruluşlarına bağlamış durumda.

Gönüllü doktorlarla sınır ötesi çalışmalar yürüten Yeryüzü Doktorları da BM’in acil durum ilan ettiği muhtaç bölgelerde faaliyetlerini sürdürüyor.

81 MİLYON İNSAN YARDIM BEKLİYOR


BM’nin 19 Ağustos İnsani Yardım ve Çalışanları Günü dolayısıyla açıkladığı araştırma sonuçlarına değinen Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yeryüzü Doktorları’nın 4 kıtadan 40 ülkede yardıma muhtaç olanlara el uzattığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı araştırma sonuçları acı bilançoyu tekrar gözler önüne seriyor. Dünya genelinde 81 milyon insan hala yardıma muhtaç ve bunlardan 59 milyonunu bebek ve çocuklar oluşturuyor” diyen Dr. Kınık, “Gönüllü doktorlarımızla BM’nin acil durum ilan ettiği bölgelerde sınır ötesi çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

BM’nin kırmızı alarm verdiği yoksul bölgelere tıbbi yardımın dışında yiyecek, giyecek ve su yardımında da bulunduklarını aktaran Kınık, “Bu kritik ülkelerden; Irak, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Gazze Şeridi ve Ebola salgınının vurduğu Batı Afrika ülkelerinde de kritik durum söz konusu ve bu ülkeler hali hazırda çalıştığımız ve yardım götürdüğümüz ülkeler. Yardımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...