'Bıyık nakli için Türkiye'yi ziyaret edin'

Sağlık turizminin gözde rotalarından Türkiye, saç naklinden sonra bıyık ve sakal naklinde de öne çıkıyor. Ameliyat için 5 bin liraya varan maliyeti gözden çıkaran yabancı hastalar, İbrahim Tatlıses'inki gibi gür bıyık veya Kıvanç Tatlıtuğ'unki gibi kirli sakal isteğiyle Türkiye'ye geliyor.

07.05.2013 - 18:59

'Bıyık nakli için Türkiye'yi ziyaret edin'

Türkiye, saç naklinden sonra şimdi de bıyık nakli üssü olmaya hazırlanıyor...

The Wall Street Journal, son dönemde başta Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere estetik ameliyat için Türkiye'ye gelinmesini haber yaptı.

Haberde, İbrahim Tatlıses'in bıyığı ve Kıvanç Tatlıtuğ'un kirli sakalınının popüler stiller arasında yer olduğu bilgisine yer verildi.

Maliyeti 5 bin dolara ulaşan ameliyatlarla ilgili Turizm şirketlerinin tatil + nakil operasyonu gibi paketler sunduğu aktarılan haberde yurtdışının aksine bıyık bırakan Türkler'in sayısının oldukça azaldığını ifade edildi.

Haberde, bu tür nakil operasyonları yapan Türk doktorlarla yapılmış söyleşiler de yer aldı.

'BIYIK GERİ DÖNÜYOR'
Ayda 60 ameliyat yaptığını söyleyen Doktor Selahattin Tulunay, "Bıyık geri dönüyor. Bir erkek bıyığı çıkmıyorsa dahi erkeksiliğin bir işareti olarak bıyık bırakabileceğini bilmek istiyor." dedi. Tulunay ayrıca, "Müşterilerimiz gereken parayı öderlerse istedikleri sonucu sağlayacağımızı biliyor" diye konuştu.

MERDİVEN ALTI TEHLİKESİ
İstanbul'da plastik cerrahi hizmetleri veren bir sağlık kuruluşu olan İsom'dan cerrah Canan Melike Köksüz, merdiven altı tehlikesine işaret etti.  Ameliyat yapmaya yetkisi olmayan 'sözde' cerrahların ortaya çıktığını dile getiren Köksüz bazı hastaların Sağlık Bakanlığı'na şikayette bulunduğunu ve bazı cezalar verildiğini, bazı lisansı olmayan kliniklerin ise kapatıldığını belirtti.

İBRAHİM TATLISES VE KIVANÇ TATLITUĞ
Haberde ameliyatların bu kadar popüler hale gelmesinin nedenleri arasında Türk dizilerinde oynayan bıyıklı yıldızların, 'Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar'da büyük ilgi çekmesi' olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili görüşüne başvurulan cerrahların, birçok hastanın İbrahim Tatlıses'inki gibi gür bıyık ve Kıvanç Tatlıtuğ'un kirli sakal istediği bilgisini verdiği kaydedildi.

YÜZDE 60 ARTIŞ
Joe Parkinson imzalı habere göre, sakal ve bıyık nakilleri, Türkiye'de patlama yapan ve geçen yıl 1 milyar dolar gelir sağlayan sağlık turizminin bir bileşeni haline gelmiş durumda. Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın 2012 verilerine göre, ameliyat masasına yatmak için ülkeye gelen yabancı hastaların sayısı 2011'de 156 bin iken 2012'de 270 bine yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'nın raporunda 2012 yılında yalnızca estetik ameliyat için Türkiye'ye gelenlerin sayısının 100 bin olduğu görüldü. Bu sayı sakal ve bıyık nakillerini kapsamıyor.

TÜRK ERKEĞİ BIYIĞI BIRAKTI!
Haberde ayrıca Türkiye ile ilgili bazı istatistiki verilere de yer verildi.

TNS Piyasa Araştırma şirketinin bir çalışmasının referans gösterildiği habere göre, 1993'te yüzde 77'si bıyıklı olan Türk erkeklerinin 2011'de yüzde 34'e düştü.

Sakal bırakan erkeklerin oranı ise tersine aynı dönemde yüzde 18'den yüzde 24'e çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...