Down sendromlu çocukların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için Down Sendromu Derneği'nin düzenlediği, "Bizi Havalara Uçurun!" sloganı ile başlatılan farkındalık kampanyasına ünlülerden destek geldi. Objektif karşısına geçen ünlüler arasında; Ayşe Arman, Bahadır Efe, Bülent Şakrak, Begüm Birgören, Burçin Terzioğlu, Cem Hakko, Power FM Cenk&Erdem, DJ Funky C, İnci Türkay, Faruk Süren, Gözde Kansu , Hazar Ergüçlü, Leyla Alaton, Mustafa Üstündağ, Menderes Samancılar, Nail Kırmızıgül, Nebahat Çehre, Saba Tümer, Selim Erdoğan, Selim Bayraktar, Özge Uzun, Yusuf Çim gibi isimler yer alıyor.

Down sendromlu çocuklar için herkesi destek olmaya davet eden ünlülerin mesajları şöyle:

AYŞE ARMAN: HASTALIK DEĞİL, GENETİK BİR FARKLILIK
Teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Down sendromu bir hastalık değil. Doğuştan gelen ve hiçbir zaman geçmeyecek genetik bir farklılık. Öğreniyorlar ama biraz geç. İçlerinde çok yeteneklileri var. Üniversite okuyanları var, çok iyi yüzenleri var, tiyatro yapanları var. Bizi havalar uçurun derken, bizim de mutlu olmamızı sağlayın diyorlar. Haklı olarak okuyabilmek, çalışabilmek, üretebilmek ve kendi başlarına hayatlarını sürdürebilmek istiyorlar. Yani eğitim bursu verin, iş imkanı sağlayın diyorlar. Stüdyoya girdiğimde beni İrem ve Uğur fotoğrafladı. Müthiş eğlendik. O stüdyodan ayrılırken kendimi çok mutlu hissettim. Proje, süper bir proje.

SABA TÜMER: EĞİTİMLE ÇOK YOL ALINABİLİR
Bu çocukları gerçekten çok önemsiyorum ve eğitimlerinin çok önemli bir konu olduğuna inanıyorum. O yüzden kampanyaya destek olmam istendiğinde hemen 'Evet' dedim. Down sendromu bir hastalık değil. Erken harekete geçerek, eğitimle çok yol alınabileceğini biliyoruz. Onun için Down sendromlu çocuğu olan herkesin, durumu erken anlayıp, çocuklarının eğitimlerine önem vermelerini diliyorum. Eğitimle her şey çok daha güzel olur.


NEBAHAT ÇEHRE: HERKES GÜZEL YAŞASIN
Hayat hepimiz için çok güzel. Onu çok iyi değerlendirelim. Herkesin güzel hayat yaşamasını diliyorum.

BURÇİN TERZİOĞLU: ARAMIZDA BİR KROMOZOMUN LAFI OLMAZ
Bu kampanyaya destek vererek arkadaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Down sendromlular özel insanlar. Bir eğitim almak onların da hakkı. O yüzden elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. En son Kıbrıs'ta Halam Geldi diye bir film çektik. Benim çocuğumu oynayan Görkem Down sendromluydu. Bir gün setten çıktık, çok yorgundum, sıcak ve stresten dolayı ağlamıştım. Bunu gördü ama tüm gece bir şey sormadı bana. Ertesi gün akşamüstü 'Ne oldu sen dün gece niye ağladın neye üzüldün?' diye sordu. Başka kimse bu kadar hassas davranmadı. Hala benim için çok özeldir. Aramızda bir kromozomun lafı olmaz!


Fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak’ın asistanlık yaptığı çalışmada çocukların çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, 09 – 15 Mart tarihleri arasında Optimum Outlet İstanbul’da açılacak.
Kampanya ile ilgili daha fazla bilgi için: www.bizihavalaraucurun.com