''Bizim için umut olun, bir damla da siz koyun''

Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 15:42

''Bizim için umut olun, bir damla da siz koyun''

Özbingöl, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde (ÇGC) düzenlediği basın toplantısında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kan Merkezi ile ''Bizim için umut olun, bir damla da siz koyun'' adıyla başlattıkları proje kapsamında bir mobil kan istasyonu kurarak Adana'da sayıları 1700'ü geçen hastaya ulaşmak istediklerini söyledi.

Adana'da kurulu otomotiv firmasının bağışladığı otobüsün projelerinin başlangıç noktası olduğunu belirten Özbingöl, şöyle konuştu:

''Ummadığımız bir bağışla işin en zor yanını geride bıraktık. Ancak, otobüsümüzün mobil hale gelebilmesi ve hastaların ihtiyaçlarını karşılaması için 100 bin TL'ye ihtiyacımız var. Bu eksikliğimizin giderilmesi için bugüne kadar başvurduğumuz yerlerden olumlu yanıt alamadık. Şimdi elimizde 250 bin liralık bir otobüs var, ama içine gerekli donanımı yapacak paramız yok.''

Talasemi ve orak hücre anemisi hastalarının kan ihtiyacını karşılamak ve hastalık hakkında bilgilendirmek amacıyla bu aracın hizmetlerine önemli katkı kazandıracağını vurgulayan Özbingöl, şöyle devam etti:

VATANDAŞ BAĞIŞ KONUSUNDA DUYARSIZ
''Bu sayede köy ve ilçeler gezilerek kahvehanelerde oturan insanlardan kan toplanacak, tıbbi yardım alamayan kan hastaları yerinde tespit edilecek ve doğru ellerde, doğru tedaviyle kaliteli yaşama hakkı elde edecek. Bütün bunların yapılabilmesi için odaların, sivil toplum örgütlerinin, iş adamlarının ve halkımızın desteğine ihtiyacımız var.''

Özbingöl, hayırseverlerden Adana Valiliğinin izniyle Akbank Saydam Caddesi Şubesi'nde açtıkları 88302 No'lu hesaba yardımda bulunmalarını istedi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kan Bağış Merkezi'nde görevli Doç. Dr. Birol Güvenç de Balcalı Hastanesinin yıllık kan ihtiyacının 36 bin ünite olduğunu söyledi. Bunun çoğunu kan hastalarının tedavisinde kullandıklarını anlatan Güvenç, vatandaşın bağış konusunda oldukça duyarsız kaldığını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...