Böbreği yerine böbreğindeki tümör alındı

Dicle Üniversitesinde (DÜ) bölgede ilk kez gerçekleştirilen yöntemle 71 yaşındaki hastanın böbreğindeki tümör karnında açılan iki delikle kapalı yöntemle alındı.

Böbreği yerine böbreğindeki tümör alındı

Bağırsak rahatsızlığı şikayetiyle DÜ Tıp Fakültesine başvuran A.A'nın tetkiklerinde böbreğinde tümör tespit edildi.

Üroloji kliniğinde tedavisi yapılan hastanın tümörlü böbreğinin tamamının alınması yerine Doç. Dr. Yaşar Bozkurt ve Doç. Dr. Necmettin Penbegül tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile karnında 1,2 santimetrelik delik açılarak (laparoskopik parsiyel nefrektomi) sadece tümörlü doku kapalı ameliyatla alındı.

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bozkurt, yaptığı açıklamada, bölgede ilk kez gerçekleştirilen yöntemle hastanın kısa sürede sağlığına kavuştuğunu söyledi.

"Hastanın böbreği yerine böbreğindeki tümörlü doku çıkarılarak böbreğin kalan kısmının işlevini sürdürmesi sağlandı" diyen Doç. Dr. Bozkurt, işlemin Türkiye'de sadece sınırlı merkezde uygulandığını belirtti.

Doç. Dr. Bozkurt, kapalı cerrahi müdahale yönteminin böbreğinde tümör bulunan hastalarda uygulanan en iyi yöntem olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: "Böbrek tümörü genellikle tesadüfen saptanan bir hastalık haline geldi. Tümörün erken dönemde tespit edilmesiyle hastalık tüm vücuda yayılmadan gerekli müdahale yapılabiliyor. Önceleri bu tarz tümör ameliyatlarında hastanın vücudunda büyük bir kesi yapılarak tüm böbrek alınırdı. Tümör nedeniyle tüm böbreğin alınması hastanın yaşamında ciddi problemlere yol açabiliyordu. Ancak son yıllarda bu tarz küçük böbrek tümörleri, uygun hastalarda kapalı yöntemle böbreğe zarar vermeden alınabiliyor. Tedavinin ardından hasta neredeyse normal yaşantısını sürdürebilme imkanına kavuşuyor. Hastaların özellikle de 4 santimetreden küçük tümörlerde bu yöntemi tercih etmeleri hayatlarının geri kalan kısmında sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır."

Hasta A.A ise ameliyattan sonra karnındaki minik yara bandını görünce şaşırdığını anlatarak, ameliyat olduğuna kendisinin dahi inanmadığını anlattı.

Sayfa Yükleniyor...