NTV

Böbrek bağışlayana 'vefakar eş sertifikası'

Anadolu Ajansı

Sağlık

Denizli'de eşleri için böbreğini bağışlayanlara ''vefakar eş sertifikası'' verildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezince, organ naklinin önemine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan merkezin kurucusu Doç. Dr. Çağatay Aydın, 2006 yılından bu yana merkezde toplam 96 nakil yapıldığını söyledi.

Bu operasyonlardan 20'sini eşler tarafından bağışlanan böbreklerin naklinin oluşturduğunu dile getiren Aydın, ''Eşine böbreğini armağan edenleri biraz olsun onore etmek amacıyla böyle bir tören düzenledik. Eşine böbrek vererek tekrar yaşama döndürenlere 'vefakar eş sertifikası' verelim istedik'' dedi.

Törende 20 kişiye ''vefakar eş sertifikası'' verildi.

Sertifika alanlardan Emine Erkek, 42 yıllık evli olduğunu belirterek, ''Kocamı çok sevdiğim için böbreğimi verdim'' diye konuştu. Hayatını eşine borçlu olduğunu ifade eden Abdullah Erkek de ''Eşim ve hastanedeki hocalarımıza çok teşekkür ediyorum'' dedi.

20 ay diyalize girdikten sonda eşinden nakil yapılan Kenan Dinç ise, ''Eşim nikahta verdiği sözü tutarak 'hastalıkta ve sağlıkta' yanımda olduğunu ispatladı'' diyerek duygularını ifade etti.

Esra Dinç de hayat arkadaşına böbreğini vermekten mutluluk duyduğunu kaydetti.